Oğuz Kağan'ın delişmen ruhlu çocuklarının Kurultayı Yeniden Dirilişe sahne oldu!

Dünya Avşarlar Derneği 6.Kurultayı Azerbaycan’dan onur konuğu olarak Tarihçi Profesör Yakup Mahmudov ve Azerbaycan Aksakallılar İstişare heyeti üyesi Shohlet Efşar ile Oğuz Kağan'ın delişmen ruhlu çocuklarının vuslat buluşmasına sahne oldu.

Oğuz Kağan'ın delişmen ruhlu çocuklarının Kurultayı Yeniden Dirilişe sahne oldu!
02 Şubat 2022 - 14:58 - Güncelleme: 02 Şubat 2022 - 15:11
OĞUZ KAĞAN'IN DELİŞMEN RUHLU ÇOCUKLARI KURULTAYDA BULUŞTULAR!
Dünya Avşarlar Derneği Genel Merkezinin 6. Kuruluşu Türk Dünyasının buluşmasına sahne olurken, Adana Nezihe Yalvaç Uygulama Otelinde yapılan etkinliğe Azerbaycan’dan onur konuğu olarak Bilim adamı Tarihçi Profesör Yakup Mahmudov ve Azerbaycan Aksakallılar İstişare heyeti üyesi Shohlet Efşar’ın yanı sıra KKTC Cumhur Başkanını Ersin Tatar’ı  temsilen Maliye Bakanı Müsteşarı Halil Talaykurt ile Suriye Türkmen Birliği Başkanı Ahmet İsmail, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Talas, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Hakkı Çiftçi, MTA Bölge Müdürü İsmail Akça, Ankara Devlet Büyüklerinden Mete Baytaş, Osmaniye Yörük Türkmen Dernek Başkanı Bestami Erdem, Mardin Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsa Arık, KKTC Yörük Türkmen Derneği Başkanı Musa Mitil, Güven-İş Sendikası Genel Başkanı Tuncay Şaş Adana Kardeş Dernekleri Platformu Üye Dernek Yöneticileri, Kocaeli Turan Hareketi Dernek yöneticileri, İstanbul Beydilli Dernek Yöneticileri, Şanlıurfa Türkistanlılar Dernek Yöneticileri, Hakim Ömer Küçüktutan, Dr.Adem Gündoğan, Dr.Cengiz Gürbüz ile Azerbaycan, Kosova, Irak, Suriye, Gagavuz’ya dahil  Oğuz Kağan'ın " delişmen ruhlu çocuklarının katılımıyla gerçekleşti.
AVŞARLAR ÇOK GENİŞ BİR COĞRAFYAYA YAYILMIŞLARDIR!
Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref Kocakaya açılış konuşmasında “Avşarlar, Oğuz boyundan olmaları dolayısıyla Türkmenistan, Afganistan, İran, Azerbaycan, Türkiye, Irak, Suriye, Libya, Cezayir, Fas, Tunus, Kıbrıs, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Bosna-Hersek, Kırım, Gürcistan Ahıska dahil çok geniş bir coğrafyaya yayılmışlardır. Bundan dolayı Turan yolunda birlik ve beraberlik zamanı gelmiştir” dedi.
SHOHLET EFSAR:
HEDEFİMİZ KIZILELMA YOLUMUZ TURANDIR.
Dernek yöneticilerinin tanıtımı yapıldıktan sonra Programın şeref konuklarından Azerbaycan Aksakallılar İstişare heyeti üyesi Shohlet Efşar, selamlama konuşmasında, “Sizleri selamlıyorum, sizlere Gardaş vatandan selamlar getirdim dedikten sonra “Kardeşliğimize ve birliğimize Karabağ zaferinde tanık olduk, Hedefimiz Kızılelma yolumuz Turandır. Dünya Avşarlar Derneğinin Azerbaycan Temsilcisi olarak burada bulunmaktan çok mutlu oldum.” Diye ifade edip konuşmasının devamında Türk Şiirini okudu.
 Ey Türk kendine gel Uykudan uyan
Yücel gökyüzünde güneş gibi yan
Korkuya sükuta derin mazar kaz
Tarihe bir yeni Ergenekon yaz
Diye şiirinintamamını okuduktan sonra Azerbaycan’dan getirdiği değerli hediyeleri Genel Başkan Şeref Kocakaya’ya teslim etti.
TALAYKURT, ANAVATAN’A SELAM GETİRDİM!
KKTC Cumhur Başkanını Ersin Tatar’ı  temsilen Maliye Bakanı Müsteşarı Halil Talaykurt, selamla konuşmasında “Burada olmaktan son derece mutlu oldum KKTC’den Anavatan’a selam getirdim.” Diye duygu ve düşüncelerini dile getirdi.
BİLİM ADAMI TARİHÇİ PROF. DOKTOR YAKUP MAHMUDOV,
TÜRK DÜNYASI BİRLEŞİR İSE İŞLERİ BOZULACAK OLANLAR VAR!
Azerbaycan’dan onur konuğu olarak Bilim adamı Tarihçi Profesör Doktor Yakup Mahmudov, sahneye davet edilirken, salonda alkış tufanı koptu. Selamlama konuşması yapan Prof. Dr. Mahmudov, “Benim alemimde Türk Dünyasının en büyük toplantısı yapılıyor. Burada yani bu salonda çok büyük bir ordu var. Hepinizi yüreğime basıyorum” dedi.
Nadir şah’tan bahseden Prof.Dr. Mahmudov, “Yolumuz çok çetin bir yoldur, Türk Dünyası birleşir ise işleri bozulacak olanlar var. Bundan dolayı ilk önce ilime ve Tarihimize önem vermemiz gerekiyor. Bütün Türk Dünyası tahsil ve eğitime önem vererek, ilim etrafında birleşmeliyiz. Türk Dünyasının her coğrafyasında milli değerlerimizi öğretip, gelecek nesillerden Nadir Şah’lar, Fatih Sultanlar ve Atatürk’ler çıkarmalıyız” diye belirtti.
Prof.Dr. Mahmudov, konuşmasında “Avşar/Afşar adına tarihte ilk kez M.Ö. 500’lü yıllarda Türkiye’nin, Doğu Karadeniz kıyılarında, Artvin yöresinde bir ırmak ve yerleşim yeri adı olarak rastlanır. Ayrıca Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye ev sahipliği yapan yarımadanın adının Avşarlardan geldiğini” söyleyerek brifing verdi.
DOÇ.DR. HAKKI ÇİFTÇİ: KIZILELMA
Kurultayın sonunda kapanış duasını Ç.Ü. Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hakkı Çiftçi, yaparken Kızılelma şiirini okudu.
Kızılelma; Başı Dik, Alnı Ak, Sevdası Hak Olarak;
Türkün Aklıyla, Türkün Ruhuyla, Türkün Küt Küt Diye Değil, Hak Yolunda
Türk Türk Diye Atan Kalbinin Asaletiyle Necipliğiyle, Cihanı Aleme;
Nizamı, Düzeni, İntizamı İlayı kelimetullahla Nakşedebilmenin,
Şerle Mücadele Edip,  Zalimlere Diz Çöktürüp         
Mazlumları Ayağa Kaldıran;  Haça Karşı Hilali, İnkara Karşı İmanı,
Batıla Karşı Hakkı  Savunan Kutlu Davanın Adıdır KIZILELMA
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum