ÖNCE KENDİNİZLE BARIŞIK OLUN.

Şu dünya hayatı kimseye baki, kalıcı değildir

ÖNCE KENDİNİZLE BARIŞIK OLUN.
16 Mart 2020 - 23:51

Şu dünya hayatı kimseye baki, kalıcı değildir.

Makam, servet, şöhret, mal, mülk hepsi geçicidir.

Gene ulu Yunus’un çok güzel yerinde benzetmesiyle, ‘’şu maddi dünyada, her şey bir oyuncaktan ibarettir’’

Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi?

Mal yalan, mülk de yalan; var biraz da, sen oyalan!Yeter ki hepimiz bu gerçeği görerek, derinden idrak ederek, kavrayarak yaşayalım yaşamasını bilelim.Ancak kendisiyle, çevresiyle ve hayatla uzlaşan, barışık olan insanlar yaratıcı ve başarılı olabilirler.

Dünya tarhı boyunca seçkin devlet adamları idareciler, İş adamları ve çalışkan idealist, görev bilincinde olan kişiler önce kendisiyle sonrada toplumla barışık olur.

Kendine değer verdiği kadar, çevresindeki insanlara da değer verir.Yalnızca kendine saygısı olan insan, kendine ve başkalarına iyi davranır.

Tabi, burada iyi davranmadan, menfaati onu gerektirdiği, kendi istekleri yerine getirildiği için kısa süreli iyi davranma değil, aksine sevdiği, olması gereken o olduğu için, uzun süreli iyi davranma kastedilmektedir.Önce kendisiyle ve sonra da birlikte oldukları kimselerle uyum, uzlaşı içinde olan, hakkı ve adaleti gözeten, herkesi seven ve herkes tarafından sevilmesini bilen, yüksek seciyeli, ahlaklı, karakterli, bilgili, görgülü, nezaketten ve zarafetten, kibarlıktan, olgunluktan nasibini almış üstün nitelikli insanların arasından çıkmıştır.Kendiyle barışık olmayan bir diğer insan tipi de, kendini unutup, başkalarının kulu kölesi olma yolunu seçer.

Sahip olmadıkları ekonomik özgürlükleri, aile desteği, bilgi ve yeteneğin farkında olan, bu farkındalığın verdiği eziklikle, ihtiyaç duydukları saygı ve onayı, kendilerini adadıkları bireylerden karşılamayı uman bu kişiler, kendilerine söylenen her şeyi emir telakki ederler.Karşılarındakinin onayı ve taktiri ile kendilerini mutlu sayarlar.

Kendiyle barışık insan, değişikliklere ve kendini geliştirmeye açık insandır.Bu bağlamda yapmış oldukları eylemin, kendi duygu ve düşüncelerine uygun olup olmadığı pek önemli değildir.

Onayını bekledikleri kişi mutlu olsun yeter... Saygılarımla

YORUMLAR

  • 0 Yorum