Ormanın gözleri Balcalı'da hizmete girdi!

Orman Genel Müdürlüğü ile Anadolu Sigorta arasında imzalan iş birliği protokolü ile Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesinde kritik rol oynayan insansız otomatik yangın gözetleme kulesi Balcalı Orman İşletme Şefliği yerleşkesinde hizmete girdi.

Ormanın gözleri Balcalı'da hizmete girdi!
09 Aralık 2022 - 10:07 - Güncelleme: 09 Aralık 2022 - 10:11
İNSANSIZ YANGIN GÖZETLEME KULESİ BALCALI’DA HİZMETE AÇILDI!
Orman Genel Müdürlüğü ile Anadolu Sigorta arasında imzalan iş birliği protokolü ile insansız otomatik yangın gözetleme kulesi ile alakalı Adana Orman Bölge Müdürlüğü sosyal medya hesaplarında yaptıkları açıklamalarında Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesinde kritik rol oynayan otomatik yangın gözetleme kulelerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen 'Ormanın Gözleri' projesi kapsamındaki insansız yangın gözetleme kulesi Adana Balcalı'da tamamlanarak hizmete açıldığı belirtildi.
ORMANIN GÖZLERİ
Adana Orman Bölge Müdürlüğünün açıklaması: Orman Genel Müdürlüğü ile Anadolu Sigorta arasında imzalan iş birliği protokolü ile Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesinde kritik rol oynayan otomatik yangın gözetleme kulelerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen 'Ormanın Gözleri' projesi kapsamındaki insansız yangın gözetleme kulesi Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Balcalı Orman İşletme Şefliği yerleşkesine yapıldı.
5 BİN HEKTAR ORMAN ALANI 7/24 KESİNTİSİZ GÖZETLENECEK
Balcalı Otomatik Orman Yangın Gözetleme Sistemi ile Adana'nın akciğerleri konumundaki başta Seyhan Baraj Gölü Havzası ve Çukurova Üniversitesi Kampüsü olmak üzere yaklaşık 5 bin hektar orman alanı 7/24 kesintisiz gözetlenecek, herhangi bir yangın anında yangının koordinatlarını ilgili kişilere otomatik olarak bildirerek yangına en kısa zamanda müdahale edilmesine olanak sağlanacaktır.
YÜKSEK VERİ TAŞIMA KAPASİTELİ
Otomatik Orman Yangın Gözetleme Sistemi, 50 metre kafes haberleşme ve kamera kulesi, yapay zekâ yazılımıyla güçlendirilmiş 2 adet gelişmiş IP kamera (Açık Havada 30 km uzağa kadar görüş sağlayabilen), telsiz ve haberleşme istasyonu, güvenlik kameraları, görüntüleri Adana Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezi'ne ileten yüksek veri taşıma kapasiteli mikrodalga veri taşıma radyolink cihazları ve bütün sistemleri içerisinde barındıran konteynerden oluşmaktadır.
HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYALIM Kİ ORMAN VATANDIR
İnsansın gözetleme kulesi ile ilgili açıklamada bulunan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, orman yangınları ile mücadelede teknolojinin gerekliliğinin altını çizerek, “Akciğerlerimiz ormanlarımızı korumak, gelecek nesillere aktarmak bizlerin ulvi görevidir. Orman yangınlarına karşı tüm ekip ve ekipman ile mücadele ediyoruz. Yapay zekâ donanımlı ormanın gözleri Adana'mıza hayırlı olsun. Hiçbir zaman unutmayalım ki orman vatandır" ifadelerinde bulundu  Haber Salih Bozdoğan
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum