Medya Yenigün

Özgentürk filmleri Adanalılarla buluştu

Seyhan Belediyesi 2.

Özgentürk filmleri Adanalılarla buluştu
263
22 Mayıs 2017 - 17:28

Sanat Günleri kapsamında dünyaca ünlü Yönetmen ve Senarist Ali Özgentürk’ün 50. sanat yılı memleketi Adana’da kutlanırken, Özgentürk’ün önemli yapımlarından olan “Hazal” ve “Bekçi” Adanalı sinemaseverlerle buluştu.

 

Seyhan Belediyesi ve Sinematek işbirliği ile Başkent Üniversitesi Kışla Yerleşkesi’nde gerçekleşen gösterimin ilki başrolünü Türk sinemasının sultanı olan Türkan Şoray’ın yaptığı “Hazal” oldu. Hazal filminin ardından ünlü yönetmenin önemli yapımlarından “Bekçi” filmi Adanalılarla buluştu. Gösterim sonunda Ali Özgentürk, Halil Ergün ve Türkan Şoray, Adanalı sinemaseverler ile sohbet etti.

 

“Herkesin kendisi olma gayreti kendi sinemasını ortaya koyar”

 

Sinemanın geneli üzerine konuşan Ali Özgentürk, teknolojinin gelişmesi ile birlikte sinemanın geriye gittiğini savundu. Özgentürk, “Türkan Hanım insanda sinema aşkı yaratıyor. O zaman hissetmiştim onu. Sinema alanımızda 40 yıl önceden 50 yıl önce şu günden daha ilerideydik. Sinemanın teknolojisi yükseldikçe kalitesi düştü. Yani sinema alanında teknoloji değişiyor ama onun plastik sanatlarla alakası, dünyası geriye gidiyor. Bir şeyi ezberlemişseniz kopyadır. Bizde genelde sanat filmi çekenler kopyacıdır. Bizim dönemimizde Tarkovskyciler vardı ya da Antonioniciler hiç kimse bir daha Tarkovsky olamaz hiç kimse bir daha Antonioni olamaz hiç kimse bir daha Yılmaz Güney olamaz. Herkesin kendisi olma gayreti kendi sinemasını ortaya koyar” ifadelerine yer verdi.

 

Şoray: “Ali Özgentürk ile çalıştığım için kendimi çok mutlu hissediyorum”

 

Oynadığı 220 film arasında “Hazal”ın, kendisi için çok ayrı bir yeri olduğunu belirten Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray, Ali Özgentürk ile çalışmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Şoray, “Sinemamıza 50 yıl boyunca emek vermiş, sinema aşkı ile dolu gerçek sinema insanının 50. yılını kutlamak için hepimiz dünden bu yana buradayız. Ben de Ali Özgentürk ile çalıştığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Birlikte çektiğimiz Hazal filmi gerçekten çok insanın yüreğini acıtan, yüreğini sızlatan, benim 220 filmim içinde ayrı bir yeri olan filmimdir. Her sinemanın sahibi yönetmendir. İlk önce senaryo ile başlıyor ama kötü bir senaryodan da iyi bir film çıkarır, onun dünyasıdır. Diğer oyuncular yönetmenin yardımcısıdır. Işıkçı, görüntü yönetmeni tamamen onun yardımcısı. Yönetmen kendi estetik duyguları ile bir filmi meydana getirir. Bu filmde bizler oyuncular olarak karakterleri canlandırma olarak elimizden geleni yaptık. Benim için Hazal çok önemli bir film onun için ben bütün yüreğimle Ali Özgentürk’ü kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

Halil Ergün: “Türkan Şoray’a hayranız”

 

Sinema dünyasında yönetmen ve oyuncu ilişkisine vurgu yapan Halil Ergün ise Türkan Şoray’a hayran olduğunu söyledi. Ergün, “Elbette dünyayı yönetmen kuruyor. Onun sancılarının, izlenimlerinin, iddialarının, başkaldırılarının ruhu yönetmenin içinden çıkmıyor. Ama bir oyuncu yönetmene çok şey katabilir. Bir oyuncunun kurmaya çalıştığı karakter çok şeyler getirebiliyor yönetmenin dünyasına. Oyuncular çok edilgen unsurlar değildir. Hele birde Türkan Şoray olursa duruyorsunuz ve anlatıyorsunuz. Ondan etkilenmemek mümkün değil Türkan Şoray’a hayranız, ona bayılıyoruz” dedi.

Yozgat araç kiralamaYozgat evden eve nakliyat