marmaris tekne turları
‘Para bankalarda yatıyor, Adana ağlıyor’ « Medya Yenigün

Medya Yenigün

‘Para bankalarda yatıyor, Adana ağlıyor’

‘Para bankalarda yatıyor, Adana ağlıyor’
171
05 Kasım 2019 - 14:20

Sakarya’dan ekonomik krizle boğuşan Adana değerlendirmesi

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkan Vekili ve Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya, yaşanan ekonomik durgunluğun, Adana’da yatırımların azalmasıyla krize dönüştüğünü belirterek, “Bu krizden kurtulmanın yolu, bankalarda 26 milyar TL’yi bulan mevduatların yatırıma dönüştürülmesidir. Para bankalarda yatarken, Adana ekonomisi ağlıyor” dedi.

Çukurova GİAD Başkanlığı’na seçildiği 2012 yılında yaptığı “Adana’da bankalardaki mevduatların yatırıma dönüştürülmesi çağrısını” bir kez daha tekrarlayan Ömer Faruk Sakarya, “Bu çağrıyı ilk kez yaptığım 2012’de bankalardaki mevduat miktarı 14 milyar liraydı. Bugün yastık altı hariç Adana’da bankalardaki mevduat miktarı 26 milyar lira, kurumların mevduatlarıyla birlikte miktar 33 milyar lira” açıklaması yaptı. Özellikle 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin ardından ekonomide yaşanan durağanlığın, ülkemize karşı başlatılan ekonomik savaşın etkisiyle Adana’da büyük çapta krize dönüştüğüne dikkat çeken TÜGİK Genel Başkan Vekili ve Çukurova GİAD Başkanı Sakarya, bankalardaki paranın mevduattan çıkarılıp, yatırıma yönlendirilmediği takdirde Adana’nın ekonomide, sanayide, istihdamda istenilen ivmeyi yakalayamayacağını vurguladı. Bankalardaki paranın yatırıma dönüştürülmesi için mevduat ve kredi faizlerinin düşürülmesi gerektiğini de kaydeden Sakarya, şunları söyledi:

‘ADANA ATALETTEN KURTULMALI’

“Faizler düşerse kimse parasını bankalarda tutmaz, yatırıma döndürmek ister. Bunun yanında düşük kredi faizleri, makul seviyede borçlanarak yatırım yapılabilmesinin de önünü açar. 7 yılda Adana’da bankalardaki mevduat miktarı 14 milyar liradan 26 milyar liraya çıkmış. Adana’da yatırım yok, iş yok, ekonomik gelişim ve kalkınma yok, işsizlik çok, kriz var. Para bankaya yatıyor, Adana her gün kriz içinde çırpınıyor, ağlıyor. Krizden dolayı ciddi etkilenme söz konusu, istihdam düşerken, istihdam yaratacak yeni yatırımlar mevcut değil. Çevremizdeki illere baktığımızda onlarda para da var, iş de, yatırım da. Adana’da iş peşinde koşan yok, parasını bankaya koymuş keyfine bakıyor. Adana’nın acilen 26 milyar lirayı kullanıma çıkarması lazım. ‘Bayramı bir görelim, yılbaşını görelim, hele bir yaz geçsin’ gibi bahanelerle beklersek, Adana bu krizi hiç atlatamaz. Bankalardaki parayı ortaya çıkarmazsak ekonomik göstergeler ne kadar ileri giderse gitsin, Adana’nın ekonomisi istenildiği şekilde ileri gitmez. Adana’da istihdam artmaz, Adana’da yeni yatırımlar olmaz. Ne yapacaksak kendimiz yapacağız, parayı çıkartacağız yatırıma yönlendireceğiz. Son 3 yılda Adana’da ciddi manada yatırım yok. Adana’da devasa bir para var, ama, bunu yatırıma dönüştürmüyoruz. Adana olarak gözümüzün yatırımda olması gerekirken, Adana’nın üstünde, iş dünyasının üzerine de çökmüş çok büyük bir atalet var. Adana’nın üzerine tembellik çökmüş. Ne yeni yatırım yapıyoruz, ne alıp satıyoruz. Her anlamda geriye giden Adana’nın bu ataletten kurtulması lazım. Bankalardaki mevduatın yatırıma dönüştürülmesi şart.”

ORTAKLIK KÜLTÜRÜ

Adana’da ortaklık kültürü olmamasından yakınan Sakarya, “Birlikte iş yapma kültürü”nün Adana’ya kazandırılması gerektiğini, bu birlikteliğin yüksek döviz getiren, katma değeri yüksek ürünler üretecek büyük yatırımları yapmak açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    rokettube
    marmaris tekne turu