marmaris tekne turları
Sağlık Meslek Lisesi Öğrencisi Dolmuştan İnip Hayat Kurtardı « Medya Yenigün

Medya Yenigün

Sağlık Meslek Lisesi Öğrencisi Dolmuştan İnip Hayat Kurtardı

Sağlık Meslek Lisesi Öğrencisi Dolmuştan İnip Hayat Kurtardı
195
17 Ağustos 2017 - 14:40

Adana’da epilepsi (sara) hastası bir kişi, yolun karşısına geçerken yere düşüp kaldırım taşına kafasını vurarak bayıldı. Bu sırada işe giden sağlık meslek lisesi öğrencisi genç, hemen dolmuştan inerek ilk müdahalesini yaptığı şahsın hayatını kurtardı.
Edinilen bilgiye göre olay, Seyhan ilçesine bağlı Çınarlı Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, sara hastası Hamza Keser (57) Cumhuriyet Caddesi’nde yolun karşısına geçerken nöbet geçirip yere düştü. Keser, düşerken de kafasını kaldırıma vurarak bayıldı. Bu durumu gören vatandaşlar hemen Keser’in yanına koştu. Bu arada sağlık meslek lisesi öğrencisi Ömer Köksal da yaz döneminde çalıştığı iş yerine gitmek üzere dolmuşta olayı görünce hemen araçtan inip yaralının yanına geldi. Köksal, vatandaşlardan su isteyip Keser’in kanayan kafasına önce pansuman sonra da tampon yaptı. Bir taraftan da 112’yi arayarak hem hasta hakkında bilgi verip hem de olay yerini söyledi. Köksal, bir taraftan da vatandaşlara yaralıya ne yapmaları gerektiğini anlattı. Yaralı ile de sürekli konuşup kafasını da yukarıda tutarak ona ilk müdahaleyi yaptı. Köksal, ambulans gelene kadar yaralının yanından bir an olsun ayrılmadı. Bir süre sonra gelen ambulans ile hastaneye kaldırılan Keser’in hayati tehlikesinin olmadığı, erken müdahale yapıldığı için sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
“İşe giderken gördüm dolmuştan hemen indim”
Köksal, sağlık meslek lisesi öğrencisi olduğunu, yazları da çalıştığını, sabah işe giderken trafik ışıklarında yerde yatan birini görüp hiç düşünmeden dolmuştan indiğini belirterek, “Hemen yaralının durumuna baktım. Sara nöbeti geçiriyordu. Düşerken de kafasını vurmuştu hemen gerekli sağlık tedbirlerini alıp ambulansa haber verdim. Ben burada insanlık görevimi yaptım” dedi.
Sara nöbeti geçiren Keser’in ise kırmızı ışıkta düşüp bayılması Adana’nın en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nde facianın önüne geçti.

rokettube
marmaris tekne turu