Sağlık-sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu; Aile sağlığı çalışanları 12 yıldır devleti tarafından korunmayı bekliyor!

Sağlık-sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, “Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları kadroya geçinceye kadar mücadelemiz devam edecektir.” dedi.

Sağlık-sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu; Aile sağlığı çalışanları 12 yıldır devleti tarafından korunmayı bekliyor!
30 Kasım 2022 - 08:16 - Güncelleme: 30 Kasım 2022 - 08:18
Sağlık-sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu sendika binasında Yönetim Kurulu ve Sağlık çalışanlarının katıldığı  basın açıklamasında, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları kadroya geçinceye kadar mücadelemiz devam edecektir diye belirtikten sonra “Birinci basamak sağlık hizmetinde her vatandaşın bir aile hekimi bir de aile sağlığı çalışanı bulunmaktadır.
Bu kişiler her ailenin tüm sağlığını korumak geliştirmek ve hastalık halinde erkenden tedavisini sağlamaktadırlar. Kısacası ailenin koruyucu melekleridir. Pandemi boyunca önce onlara koruyucu sağlık hizmeti vermiş, gebe, bebek, yaşlı tüm sağlık taramaları, aşıları hiç sekteye uğramadan devam etmiştir ve etmektedir.” Diye belirtti.
AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI 12 YILDIR DEVLETİ TARAFINDAN KORUNMAYI BEKLİYOR
12 yıldır en ücra, kırsal bölgelerde yaşayan ailelere hizmet götürmektedirler diye belirten Başkan Nennioğlu, açıklamasının devamında “Aile Hekimliği sisteminde çalışanlar ‘kamu’ ve ‘kamu dışı’ melekler olarak maalesef bölünmüştür. Koruyucu sağlık hizmeti veren 3600 kamu dışı aile sağlığı çalışanı var. Peki onları kim koruyor? Koruyucu sağlık hizmeti veren aile sağlığı çalışanları 12 yıldır devleti tarafından korunmayı bekliyor.” Diye söyledi.
MAALESEF KAMU DIŞI AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI KORUMASIZ KALMIŞTIR
Memur-Sen’in gayretleriyle 424 bin kamu görevlisi kadroya geçerken, en stratejik en mahrum en ücra yerlerde görev yapan kamu dışı aile sağlığı çalışanları kadro dışı bırakılmıştır.
Bugün bu haksızlığa dur demek için buradayız. Aldığımız bilgilere göre kamu dışı aile sağlığı çalışanları KPSS puanı ile yerleştirilmediği için kadroya alınmadığı söyleniyor.
Hekim memur olurken KPSS’ye mi giriyor,
Diş hekimi memur olurken KPSS’ye mi giriyor,
Eczacı memur olurken KPSS’ye  mi giriyor,
Bu saydıklarımızın hepsi KPSS  olmadan memur olmaktadır.
Halbuki kamu dışı aile sağlığı çalışanları arkadaşlarımızın bir çoğu KPSS ye girmiş ve yüksek puanlar almıştır. Alım yapılırken sadece KPSS şartı aranmamıştır.
Bu arkadaşlarımızla sözleşme yapılmış ve atamaları valilik onaylı yapılmıştır.
Adları kamu dışı aile sağlığı çalışanı ama kendileri kamu çalışanıdır.
Kadro hakları verilmeyerek çok mağdur edilmişlerdir. Aynı işleri yapmalarına rağmen;
-Eş durumu tayin hakları yoktur. Oysaki ailenin birlikte olması anayasal bir haktır.
-Doğum sonrası izin hakları yoktur. Bu hakkın olmaması hem anne sağlığı hem bebek sağlığı açısından insan haklarına aykırıdır.
-Askerlik sonrası dönüş hakkı yoktur.
-Kıdem ihbar ve tazminat hakkı yoktur.
-İş güvenceleri yoktur.
-Hastalık izin hakları yoktur.
-Yer değiştirme hakları yoktur.
Bu hakları olmayan kamu dışı 12 yıldır köle düzeninde çalışmaktadırlar ve iş güvencesi zayıf olduğundan hem hastalar hem de amirleri tarafından Mobing uygulanmaktadırlar. Bununla ilgili çok acıklı hikâyeler vardır.
Bu işin tek çaresi Adana da 73 Türkiye genelinde 3600 kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının kadroya alınmasıdır.

Bu arkadaşlarımız kadroya alınıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Bugün buraya gelip çalışanların hak ve hukuklarına sahip çıkan basın mensuplarına ve sağlık çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kazanımlar sendikal mücadeleyle elde edilir.” Diye ifade etti. Haber Emine Türkmen
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum