Medya Yenigün

Salgına boyun eğmedik, Etna yanardağı uyansın!

Salgına boyun eğmedik, Etna yanardağı uyansın!
Avatar
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
1.071
30 Haziran 2020 - 1:05

2020 yılı salgın felaketinin başlangıcı olurken depremlerin habercisi oldu.

Biraz salgın konusuna değindikten sonra aslı konumuz depremlere geleceğim.

2020 yılına geçince ve öncelikle Coronovirüs COVID 19 ile damgasını vurdu ve ardından felaketler ardı ardına hız kesmeden başlamış oldu. Pandemic olayından sonra 6 ayda 7 deprem meydana geldi ve böylelikle de maalesef can kaybı oldu. Köse yazısını yazarken, İzmir depremle sallanmaya başladı, İzmir’e gecmiş olsun ve Allah beterinden korusun! Depremin ardından ise, ülkemiz adeta sel felaketiyle çalkalandı ve böylelikle de can kaybı oldu. Bursa’da piknikten dönerken sele kapılan 5 Bingöllü aile yok oldu. Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun kederli ailesine sabr-ı Cemil Niyaz ederim. Kolay değil ve 5 can, onların mukaderatında bu varmış.

2020 yılı pek iyi başlamadı ve dünyayı önce Coronovirüs COVID 19 ve ardından peş peşe gelen deprem ve ardından da sel felaketleri sonra ABD ve İran gerginliği ve Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesi. 3’cü Dünya savaşını tetikleyebilir diyenler bile oldu.

Ama olmadı? Neden olmadı? Çünkü artık tank, top ve mermi tarihe karışmış gibi gözükmektedir. “Biyolojik silah” devrede! ABD ve ÇİN Yönetimi ile kendi aralarında büyük devler savaşı devem etmektedir. Önce ABD ve ardından da ÇİN! Ekonomik savaş her ikisinide Coronovirüs COVID 19 ile çalkalanırken; Dünyayı kasıp kavuran bu pandemic ile damgasını vurmayı başardı.

Bu yazımda Küresel piyasalara değinmeyeceğim ama baktığımızda; Mart ayı öncesinde Çin büyüme ve sanayi üretimi rakamlarının yanı sıra ABD perakende satışlarının son derece güçlü gelmesi risk iştahını artırırken ve gündemi adeta gündem konusu olan Çin’de ortaya çıkan coronavirüs salgınıydı. İlk etapta Çin hükümetinin durumu kontrol altına alabileceğine yönelik artan umutlar risk iştahını sınırlı derecede pozitif etkilemiş ve daha sonra hayatını kaybeden dünya genellemesinde büyük rol oynamıştır. Pandemic olayından patlak veren ölenlerin sayısı git gide artmaktadır ve atmayada devam etmektedir.

Gelelim asıl köşe yazımın konusuna.

Türkiye’de dünya tarihinin en yıkıcı depremlerinin yaşandığını hatırlayacak olursak; yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, bu coğrafyada önlemlerin çok sıkı alınması taraftarıyım.

Bunu neden söylüyorsun diye belki bana eyyamcısın diyebilirsiniz. Ben deprem uzmanlarından edindiğim bilgiye göre bilimsel konuya bakıyorum. Bilim adamları Afrika Levhası’nın 4-5 sene önce yılda 2.5 cm hareket ettiğini ancak son dönemlerde artık yılda 6 cm hareket ettiğini belirtiyorlar.

Bu önemli bir veri olarak düşünüyorum. Ancak; Eğer Etna Yanardağı harekete geçerse basınç azalması olur ve o zaman bu hız 7 ise 6’ya düşer. Bingöl’de olan deprem de Doğu Anadolu Fay Hattı’nın uzantısı içerisinde olan bir depremdir diye açıklamalar benim için bir kısastır.

Önlem alınması gerekiyor, yetkilileri önleme davet ediyorum. Kaldı ki; Depremi 24 saat izleyen yerlerin bu konuda ön planda olması lazım. Deprem olacak ama asıl konuşmamız gereken deprem öncesi önlemler. Depreme karşı yapı tasarımı çok önemli diye düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

hd film izlemobil onaybanko kuponlar