Şampiyon Demet ile Buse'den bir finalde iki altın!

Bakü’de yapılan 4

Şampiyon Demet ile Buse'den bir finalde iki altın!
22 Mayıs 2017 - 00:02
Bakü’de yapılan 4.İslami Dayanışma Oyunları’nın ikinci atletizm gününde kadınlar sırıkla atlama mücadelesi iki  Türk atletten Demet Parlak ve Buse Arıkazan'ın çekişmesine sahne olurken, bu mücadelede yenişemeyen  ezeli rakipler Ayyıldızlı takıma iki altın madalya birden kazandırdılar.

Atletizmde her zaman Adana'nın gögsünü kabartan Fenerbahçe Spor kulübünün sporcularından Demet Parlak ile Enka Spordan Buse Arıkazan mücadelesi yurt dışında yapılan Uluslararası mücadelelerdede ön plana çıkarken, Parlak ensesinde devamlı hissettiği Arıkazan'ı bir çok defa geçmesine rağmen bu sefer Bakü’de yapılan 4.İslami Dayanışma Oyunları’nda iki sporcunun müthiş mücadelesine sahne oldu. Bu mücadelede birleriyle çekişemeyen iki Türk atletin atlayışları ilginç bir şekilde son bulurken bu neticede 2.çıkmayınca Türkiye’nin iki yıldız atleti Demet Parlak ve Buse Arıkazan  Ay-yıldızlı takıma iki altın birden kazandırdılar.

Sırıkla atlamada büyük heyecan Türkiye rekortmenleri Demet Parlak ve Buse Arıkazan'ın rakiplerinin çok üzerinde birbirleriyle çekiştikleri müsabakada 3.80, 4.00 ve 4.15’i ilk haklarında geçtikten sonra  Türkiye rekoru derecesi olan 4.35’i isteyen iki genç atlet, bu yüksekliği üçer denemede aşamadılar. Aynı atlayış sırasına sahip iki atlet, baraj atlayışı istemeyince gümüş madalya verilmeyip birincilik iki atlete birden yazıldı. Böylece kural gereği, gümüş verilmeyen yarışmada Türkiye’nin toplamına iki altın yazılmış oldu. Yarışmada üçüncülüğü Tunus’tan Syrine Balti 3.70 ile kazanmış oldu

Şampiyon Demet Parlak, son altın madalyasından dolayı yaptığı açıklamada, "Şampiyon olmam için çaba gösteren, beni yetiştiren ve bu günlere getiren hakkını ödeyemeyeceğim insan İbrahim ile Sasha hocama minnettarım çok teşekkür ediyorum. Ayrıca aileme ve sevdiklerime büyük kulübüm Fenerbahçe'ye Federasyon başkanımıza, canım kardeşim Cemre'me  dualarını esirgemeyen her kese çok teşekkür ediyorum. Asın bayrakları" diye düşüncelerini ifade etti.

 

Bakü’de yapılan 4.İslami Dayanışma Oyunları hakkında Atletiz federasyonu aşagıdaki açıklamayı yaptı.

İkinci günde 200 metre yapılan seçmeler sonunda ise Türkiye üç finalist çıkardı. Erkeklerde Ramil Guliyev ve İzzet Safer, seçme ve yarı final serilerinde başarılı olup finale yazıldılar. 100 metre şampiyonu Guliyev, yarı finalde 20.99’luk dereceyle ikinci sıradan finale giderken, İzzet Safer 21.17 ile sıralamada beşinci olup 200 metre finaline yazıldı. Kadınlar 200 metrede ise Mizgin Ay, yarı finaldeki 24.34’lük dereceyle üçüncü gün akşamındaki final mücadelesine adını kaydetti. Bu daldaki diğer Türk atleti Nimet Karakuş ise 24.40 ile kılpayı finalden oldu.

EMEL DERELİ’DEN GÜMÜŞ

Türkiye’nin en kariyerli atletlerinden Emel Dereli, madalya koleksiyonuna İslam Oyunları ikinciliği de ekledi. Kamerun’dan Auriol Dongmo ile çekişen Dereli, 17.62’lik derecesiyle müsabakayı ikinci sırada noktalarken, rakibinin 13 santim gerisinde kaldı.

İkinci günde gelen madalyalarla birlikte Türkiye’nin atletizmdeki madalya sayısı altıya yükseldi. Ay-yıldızlı takım, şu ana kadar üç altın, iki gümüş, bir bronz madalya elde etti.

400 metre erkeklerde Batuhan Altıntaş 46.82’lik dereceyle finali beşinci sırada tamamlarken, 800 metre kadınlar finalinde yarışan Meryem Akdağ ise 2:03.52’lik dereceyle dördüncülüğü aldı. 400 metre engelli kadınlar finalinde yarışan Türk atletlerinden Elif Gören 57.58 ile dördüncü, Büşra Yıldırım ise 59.92 ile yedinci sırayı elde etti. Üç adım atlama erkekler finalinde yarışan Aşkın Karaca da 15.84 ile altıncı sırada müsabakayı tamamladı.

TUĞBA EN İYİSİNİ YAPTI

3000 metre su engelli kadınlar finalinde dünya rekortmeni Ruth Jebet ile birlikte yarışan iki Türk atlet dünya barajını geçmeyi başardılar, ancak madalya alamadılar. Yarışta dördüncü olan Tuğba Güvenç, en iyi derecesini 9:26.09’a indirirken, Özlem Kaya 9:41.27 yaparak altıncı sırayı aldı. Her iki milli atlet de Londra 2017’nin 9:42.00 olan barajını aşma başarısı gösterdi.

Özel Haber Ozan Parlak

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum