marmaris tekne turları
SANAT, MÜSLÜMAN, GAVUR DEDİKLERİMİZ… « Medya Yenigün

Medya Yenigün

SANAT, MÜSLÜMAN, GAVUR DEDİKLERİMİZ…

SANAT, MÜSLÜMAN, GAVUR DEDİKLERİMİZ…
Avatar
Kutbettin Arslan( kutbettin@medyayenigun.net )
216
04 Ağustos 2017 - 0:07

Emekli olduktan sonra sanatla uğraşmaya çalışıyorum. Evimin Hanı boncuk dokuma sanatının sahici ustası. Beni sürekli yüreklendirip sanata sarılmamı da ona borçluyum.
Bunları neden söylediğime gelince;
Sanatla uğraşırken araştırıyor, bilgi edinmeye çalışıyorum. Çünkü bulunduğum yerde kurs alabileceğim bir yer yok maalesef. Bu araştırmalarım esnasında şunu gördüm; Yabancılar, hani gavur dediklerimiz(!) bilgiyi paylaşmayı seviyorlar, bu sebeple epey de zahmete giriyorlar. Bizimkiler ise sahip oldukları bilgileri paylaşmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sanki birileri öğrenirde kendileri gölge de kalır, ekmeğinden olur!
Beni bir tarafa alayım, evimin hanımı boncuk dokuma hususunda dünyanın hemen herülkesinden boncuk dokuma ile ilgili insanlarla tanışıyor. Kolombiya’dan tutum, Amerika, Rusya, Ukrayna vs.
Hatta Amerikan televizyonlarında programlar yapan bir usta, hanımı Amerika’ya, programa davet etti. “Kalbimizden rahatsız, uçağa binemiyoruz” deyince, kalple ilgili elimizdeki dökümanları istedi, tanıdığı doktorlara gösterdi, bir şeyler yapılabilir mi diye. (Böyle bir ilgiyi en yakınlarımızdan bile görmediğimizi söyleyebilirim!)
Neyse hanımla ilgili bunları anlatmamın sebebini de söyleyeyim;
Birincisi Türk motifleri dünyanın her yerinde kullanılıyor ama kullananlar Türk motifi diye kullanmıyorlar. (Gerçekten kendilerinin olduğunu sanıyorlar. Hanım, bunlar Türk motifleri diyip bazı belgeler gösterince, bilmediklerini, ama bundan sonra etraflarını da uyaracaklarını söylüyorlar.)Özellikle Rusya ve Ukrayna bu konuda çok iyiler ama onlarda bizim motifleri kendi motifleri olarak kullanıyorlar. Bu konuyu Turizm bakanlığına ulaştırdık ama böyle bir hassasiyetlerinin olmadığını, canımız yanarak öğrendik.
İkincisi, hanımın yaptığı ürünleri paylaşan bütün yabancılar(bizim gavur dediklerimiz!), hanımın adı ile paylaşıyorlar. Ama Arabistan, Türkiye’miz gibi Müslüman ülkelerde genellikle kendileri yapmış gibi paylaşıyorlar. Yani hırsızlık yapıyorlar.
Hadi gelin bu işin adını sizler koyun!
Hadi gelin bu durumun izahını sizler yapın.
Müslümanlar İslam’dan o kadar uzak ki!
İslam’dan uzak olduğu kadar insanlıktan da o kadar uzak maalesef!

rokettube
marmaris tekne turu