Semercilik Yok Oluyor.

Son semerci ustalarından Muhammet Tekerlek Adana'da 25 yıldır semercilik yaparak geçimini sağladığını, Son zamanlarda mesleğin son dönemlerini yaşadığını ve gelecek nesillerin semerciliği ne tanıyacağ

Semercilik Yok Oluyor.
19 Mart 2017 - 10:26
Son semerci ustalarından Muhammet Tekerlek Adana'da 25 yıldır semercilik yaparak geçimini sağladığını, Son zamanlarda mesleğin son dönemlerini yaşadığını ve gelecek nesillerin semerciliği ne tanıyacağını ne de yapamayacağını söyledi.

25 yıldır Adana'nın Kozan ilçesinde semercilik yapan Muhammet Tekerlek, mesleğin son dönemlerini yaşadığını ve gelecek nesillerin semerciliği ne bileceğini ne de yapabileceklerini ve böyle bir mesleğin varlığından haberleri dahi olmayacağını söyledi.

Muhammet Tekerlek, 1992 yılından bu yana semercilik mesleği ile uğraş verdiğini. Oldukça zahmetli olan semer üretimi için artık genç nesillerin ilgi ve alakasının kalmadığını, teknolojinin gelişmesi ve gelir seviyesinin artması ile birlikte ile at ve katır gibi hayvanlar ile yapılan işlerin yerini traktör ve benzeri motorlu araçlara bıraktığını,  mesleğin kendisi ile birlikte unutulacak olmasından dolayı çok mutsuz olduğunu söyledi.

Muhammet Tekerlek tamamen el işçiliği ile bir semeri yaklaşık iki ile iki buçuk günde tamamlaya bildiğini, teknolojinin gelişmesi ile birlikte gençlerin ilgisinin de azalması ve gençlerin bu mesleğe ilgi duymamasının başında bir gelecek göremedikleri için ne öğrenmek nede devam ettirmek için yetiştirecek yeni nesillere aktaracak yeni çıraklar bulamadığından yakındı.

SEMERLER 350 İLA 400 TÜRK LİRASI ARASINDA SATIYOR

Muhammet Tekerlek mesleğe başladığı zamanı anlatmaya başladığında gözleri dolarak mesleğe ilk başladığı yıllarda semer üretimi için taleplere yetişemedikleri çoğu zaman liste yaparak insanların ihtiyaçlarını gidermek için geceli gündüzlü çalışmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Günümüzde gelinen noktada teknolojinin gelişmesiyle hayvan yerine motorlu araçların kullanılmaya başlanması ile birlikte semere olan talebin her geçen gün biraz daha azaldığını söyledi

2 ile 2 buçuk gün çalışarak ürettikleri bir semeri 350 ile 400 Türk Lirası arasında sattıklarını, talebin her geçen gün biraz daha azaldığını söyledi. Semer Ustası Muhammet Tekerlek, şöyle devam etti:

" ben bu işi 25 yıldır yapıyorum. Bu iş köylerde çoktu. Günümüzde zamana ve teknolojiye yenik düştük. Geçmişte biz, semer yetiştiremiyorduk o kadar çok talepler oluyordu. Ama şuanda vatandaşlar artık işlerini traktörlerle yapıyorlar. Ama ben meslek diye öğrenmişim. Başkada yapacak işim yok. Semerler eşek, at, katır gibi hayvanlarda kullanılıyordu.

Ürettiğim Semere  Saimbeyli ve  Feke ilçelerimiz ile  Kozan'a bağlı kırsal köylerden talep geliyor. Fakat her yıl talep biraz daha azalıyor. Bu sene on tane semer üretiyorsak seneye sekiz taneye düşüyor. Yıldan yıla üretim miktarı düşüyor. Bizden sonra bu işi yapacak yok. Mesleğin bitmesini istemiyoruz fakat bir çırak alıp yetiştirsem, çırak usta olduğunda aç kalır. Çünkü semer yapacak iş bulamaz. Teknolojinin gelişmesi iyi güzel ama bizim gibi el işçiliği olan ve de eskiden günlük hayatın vazgeçilmezi olan semerlerin teknolojiye yenik düştüğünü belirtti. Yıldan yıla bu meslek eriyor artık. Bitmesini istemiyoruz. Artık biz bu işin sonu oluruz. Gelecek nesiller semerciliği yapamayacak ve böyle bir mesleğin varlığından haberleri olmayacak."bizim en büyük kaybımız bu olacak dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum