Siyah flamingo objektiflere takıldı

  Türüne ender rastlanan siyah flamingo, bu yıl Adana’da Tuzla Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri tarafı

Siyah flamingo objektiflere takıldı
09 Nisan 2017 - 12:26
 

Türüne ender rastlanan siyah flamingo, bu yıl Adana’da Tuzla Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından görüntülendi.

 

5 Nisan 2017 tarihinde Adana’da görüntülenen siyah flamingo 2015 Mart ayında ve 2016 yılında Kıbrıs’ta görüntülenerek medyanın ilgisini çekmişti. Yetkililer tarafından dünyada tek olabileceği düşünülen siyah flamingo önceki yıllarda ise İsrail’de görüntülenebilmişti.

 

Flamingolar, sığ suların uzun bacaklı, eğri ve uzun boyunlu, küçük kafalı, beyaz-kırmızı tonlarında tüylere sahip su kuşları olarak biliniyor. Tüylerindeki kırmızı-rosa renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişiyor. Çok az karotin içerikli besinler aldıklarında ise beyaz tüylere sahip oluyorlar. Ancak vücudundaki genetik bozukluktan dolayı siyah ya da koyu kahverengi renge sahip olan siyah flamingolar dünya üzerinde çok da nadir olsa görüntülenebiliyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum