Medya Yenigün

Söz ağızdan çıkıncaya kadar

Söz ağızdan çıkıncaya kadar
Avatar
Emine Türkmen( emineyenigun01@hotmail.com )
458
29 Kasım 2019 - 0:42

Gecenin gündüzün, malın mülkün sahibi Zü’l-Celâl-i Ve’l-İkrâm Cenabı Hazreti Allah’a hamdolsun günümüz aydın ve hayır dolsun.
İnsanın ağzında çıkan her kelime yada cümle söz olarak bilinir.
Yerinde söylenen söz, zamanında içilen ilaç gibidir. Söz ağızdan çıkıncaya kadar senin esirindir. Ağızdan çıktıktan sonra sen onun esiri olursun.
Ne demiş Yunus Emre, Söz ola kese savası, söz ola kestire başı.
İnsanların birbirleriyle iletişiminde söz konuşurlar. Yani insanlar konuşarak anlaşırlar. dinimizde İnsanoğlu’nun yaradılışından dolayı söz önem arz etmektedir. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz sözle alakalı şöyle buyurmuştur: “İnsanlara güzel söz söyleyin” Bu nedenle özüne, sözüne dikkat etmelisin.
Yüce Allah “Yalan sözden sakınınız” (2) ve yine “Doğru söz söyleyin ki (Allah) işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın (3) buyurmaktadır. Yalan insanı itibarsızlaştırır. Değerini düşürür. Peygamber Efendimiz (S.A.V) de “Yalan konuşmak münafıklığın alametlerindendir” buyurmuşlardır.
Söz ağzınızdan çıktıktan sonra yerine ulaşır ve geri almanızın mümkünü yoktur.
Dünyevi ihtiraslarla dolu Nefsimize dikkat edip Yüce Allah’ımıza verdiğimiz kulluk tekmilimizden dolayı söze dikkat etmek gerekiyor.
Yaşantımızda Kainat`ın Kutlu ve Kusursuz Kullanım Kılavuzu Kur`an rehberliğinde i’lây-ı kelimetullah davamızda yürüyelim
Diyorlar ki “Dost acı söyler? Acıyı söyleyene dost denilmez ki! Seni sevmeyen acı söyler. Dost, sana söylediği acı dahi olsa senin canını acıtmayacak şekilde tatlı dille söyler.(Ş Tebrizi)
Onun için insan ağzından çıkana dikkat edip düşünerek konuşmalı.
Eğer bir şahıssanız sözünüz sizi bağlar.
Bunun dışında bir kitleyi ve toplumu temsil ediyorsanız işte o temsile yetkili olan arkasındakileri zor duruma düşürmemek için düşünerek söz etmek zorundadır.
sözünüz vardır dua yerine geçer, sözünüz vardır ilaç veya zehir gibidir. Birisi sizi tedavi eder birisi hayatı zehir eder.
Vesselam söz insanın aynasıdır.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Dört şey münafıklık alametidir: Emanet olunana hıyanet etmek, yalan söylemek, vaadini bozmak, sözünde durmamak.) [İ. Neccar

hd film izle