marmaris tekne turları
SURİYE GERÇEĞİ « Medya Yenigün

Medya Yenigün

SURİYE GERÇEĞİ

SURİYE GERÇEĞİ
Vehbi Korkutata
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
508
31 Ekim 2019 - 0:02

PKK ve YPG’ye verilen süre bitti. 120 ve 150 saatlik sürede bitti ve bundan sonra ne gibi vaatler gelecek doğrusu merak içerisindeyim. Suriye’nin kuzeyinde, PKK ve YPG’nin “güvenli bölge”den çekilmesi için verilen 150 saatlik süre böylelikle doldu ve bundan böyle ne olacak? ABD’nin zaten amacı belliydi ve oradaki “Petrole el koymaktı” ve dediğini de yaptı. Türkiye’nin tavrı belli ve bir “Karış Suriye’nin topraklarında gözü yoktur ve olamazda. Türk ordusunun ortak tavrı tek terörist kalıncaya kadar bu savaş devam edecektir. Onların ortak tavrı; PKK ve YPG’nin 30 km’lik alanı terk edildiğini duyurdu. Haydi sende! ABD, bizde inandık, asla inancımız ve güvencemiz söz konusu olamaz diye düşüncemi söylemekte yarar görmekteyim. Bunlara güven olmaz ve savaş hilelerle doludur. Bu bir zaman kazanma hilesidir, Türk Ordusu her zaman tedbirini elinde bulundurması söz konusudur.

Türkiye Suriye’nin Kuzey Doğusunda  başlattığı “Barış Pınarı” adlı harekât çerçevesinde Rusya ile Soçi’de sağlanan anlaşma uyarınca PKK ve YPG’ye çekilmesi için tanınan 120 ve 150 saatlik süre böylelikle de dolmuş oldu. Türkiye’nin Rusya ile 22 Ekim’de Soçi’de vardığı mutabakatta, PKK ve YPG’lilerin Fırat Nehri’nden Irak sınırına kadar olan 444 kilometrelik bir uzunlukta 30 kilometrelik derinliğe çekilmesinin yer aldığını belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çekilmenin tam olarak gerçekleşmediğini belirterek “Varsa çıkmayan, bunları temizleriz.” ifadelerini kullanmıştı. Sürenin dolmasına dakikalar kala Rusya YPG’nin çekilmesinin tamamlandığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı, “YPG’nin çekilmesi planlanandan daha erken tamamlandı.” açıklamasını yaptı.

Türkiye, sınırın ötesinde boşaltılması gereken alanda 1500 kadar PKK ve YPG’linin Tel Rıfat, 800 kadarının da Menbiç yakınlarında durmaya devam ettiklerini belirtiyorlar.

Türkiye ve Rusya ortak devriyeleri başlayacak ve Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakat sonrasında Kremlin’den de PKK ve YPG’ye tehdit gelmişti. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, PKK ve YPG’nin silahlarıyla birlikte geri çekilmeyi kabul etmemesi halinde Suriye sınır muhafızlarının ve Rus askeri polisinin de geri çekileceğini ve PKK ve YPG’nin Türkiye ordusuyla karşı karşıya kalacağını söylemişti.

Soçi Mutabakatı’na göre ateşkesin sona erdiği andan itibaren “Barış Pınarı Harekâtı” alanı sınırlarının “batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte Kamışlı şehri hariç Türkiye ve Rusya ortak devriyelerinin başlaması” öngörülüyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’nın söylediği söz hafızalardan silinmesi söz konusu olamaz. Erdoğan, “Bizim gayemiz ülkemizde barındırdığımız Suriye’li insanlarımızı kendi topraklarında barınmalarına vesile olmak ve onların huzur ve güven içerisinde evlerine geri dönmelerini sağlamaktır” demişti. Erdoğan, “Biz ABD gibi petrollerine göz dikmedik ve göz dikmeye de niyetimiz asla olamaz. Göz dikenleride hadlerini bildirmeyide iyi biliriz. Bir damla petrol için hiç gözlerini kırpmadan insanların kanlarını akıtabiyorlar” dedi.

Suriye her ne kadar 150 saatlik süre dolduysa dahi bana göre burada zaman kazanımı ve PKK ve YPG’nin kuvvet kazanmasına zemin hazırlamaktır. ABD zaten amacına ulaştı gibi, Uzun zamandır PKK ve YPG’nin ortaklaşa paylaştığı petrolün gelirini oradaki aşiret Reisleri ile paylaşarak rahat bir kazanım elde etmeyi başarmışlardı, ama olmadı ve Türk Ordusu bu oyunu bozdu. Rusya ve Türk Ordusu beraber Suriye bölgesinde hakimiyetini yani “Devriye görevini” sürdürüyorlar. Peki? Bundan sonra ne olacak; Başkan Recep Tayyip Erdoğan bundan böyle asla ve asla süre uzatımına gitmemesi lazım ve Başkan Erdoğan’ın söylediği gibi, değil 30 km bundan böyle güvenli bölgemizi daha da genişleteceğimizi şimdiden söylüyorum ve bu sözümün de arkasındayım, dedi. Kendi kendime diyorum ki; Acaba, bu Suriye savaşı 3’cü dünya savaşına mı? İnşallah böyle bir ihtimal olmayacak, benim araştırmam sanki böyle bir ihtimal savaş ihtimalini gösteriyor. Allah ”ın dediği olur. İnşallah böyle bir savaşa mahal verilmeyecektir. Zaten ABD’nin amacı ortaya çıktı ve kendi askerlerini geri çekmesine çekti ama bir gurup askeride  petrol kaynakları üzerinde nöbetlerini tutuyor ve satışınıda yapmaktadırlar. Bakalım bu verilen süre uzatımı bize ne gibi zararlar getirecektir. Allah her daim Türk Ordusu ile beraberdir.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

rokettube
marmaris tekne turu