Tarihi okul restore edileceği günü bekliyor

  Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Tepebağ Höyüğü’nde bulunan ve ismini de Cumhuriyet döneminde buradan alan Tepebağ Ortaokulu, 1880 yılında Osmanlı Devleti tarafından daha çok gayrimü

Tarihi okul restore edileceği günü bekliyor
28 Nisan 2017 - 15:50
 

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Tepebağ Höyüğü’nde bulunan ve ismini de Cumhuriyet döneminde buradan alan Tepebağ Ortaokulu, 1880 yılında Osmanlı Devleti tarafından daha çok gayrimüslim öğrencilere dönük ortaokul olarak yapıldı. O dönem ismi Amerikan Kız Koleji binası ve onun yatakhanesi olan yapı, 1923 yılından sonra çeşitli eğitim kurumlarına ev sahipliği yaptı.

 

İki binadan oluşan okulun cadde tarafındaki tarafı 1814, doğu tarafındaki binası ise 1880 yılında yapıldı. 1932’den itibaren kız lisesi olarak kullanılan bina, 1934’te de kız öğretmen okulu olarak da hizmet verdi. 1937 yılına kadar Adana’nın tek ortaokulu olan bina, İstiklal Ortaokulu’nun da açılmasıyla ismi birinci ortaokul olarak anılmaya başlandı. 1950 yılından itibaren ise okulun ismi Tepebağ Ortaokulu olarak değiştirildi. Okulda, 1998 Adana depremine kadar eğitim hizmeti verilmeye devam edildi. Ancak yaşanan depremde büyük hasar gören bina o tarihten sonra boşaltılarak eğitime ara verildi. O günden bugüne kadar da kullanılmayan bina çürümeye terk edildi.

 

Adana Valiliği tarafından restorasyon kapsamına alınan okul 19 yıldır bir türlü restore edilemediği için uyuşturucu bağımlıların mekanı haline geldi. Ayrıca her gün biraz daha çürüdüğü için ana cadde ve ara sokağa tahta ve beton parçaları düşmesinden dolayı tehlike de oluşturuyor.

 

Mahalle sakinleri okulun bir an önce restore edilerek ya müze olmasını ya da eğitim hayatına yeniden kavuşturulmasını bekliyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum