Tarım işçilerinin sıcakta ekmek mücadelesi

  Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle birlikte Adana’da bulunan tarım işçileri 33 dereceyi aşan sıcakta bir yandan tarlalarda çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışırken bir yandan da oruçlarını t

Tarım işçilerinin sıcakta ekmek mücadelesi
05 Haziran 2017 - 09:44
 

Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle birlikte Adana’da bulunan tarım işçileri 33 dereceyi aşan sıcakta bir yandan tarlalarda çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışırken bir yandan da oruçlarını tutmaya çalışıyor. İşçiliği son derece zahmetli olan patates hasadında çalışan 18 yaşındaki Meryem Salih, 3 yıl önce Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçıp Adana’ya geldiğini belirterek, “Sıcakta oruç tutmak çok zor ama hem çalışmak mecburdur, hem de oruç mecburdur. Sabah 7’de geliyoruz akşam 17.30’a kadar çalışıyoruz. Susadım, acıktım, zorlanıyorum” dedi.

 

Geçim sıkıntısından dolayı tarlada çalışmak zorunda olduğunu belirten Abdul Gani de (45), “Ben oruçluyum. Mecbur olarak geliyorum tarlaya. Durumum olsaydı gelmezdim. Geçim zordur. Geçim zor olmasa ben gelmem. 5 çocuğum var” ifadelerini kullandı.

 

İbrahim Yusuf (22) ise ailesinin Suriye’de olduğunu kendisinin burada tek başına çalışıp onlara baktığını ve Adana’nın sıcağında oruç tutmanın zor olduğunu belirterek, “Anne ve babam Suriye’de abim Almanya’da biz çalışıp ailemize bakıyoruz. Günlük 49 TL alıyorum. Sabah 07.00’de tarlaya geliyoruz kamyon dolunca akşam 17.00’den sonra bırakıyoruz. Oruç tutmak biraz zordur. Ama mecburdur. Adana sıcağında oruç tutmak daha da zordur. Mecbur olmasa gelmeyiz ama mecburuz” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum