TDKS Vakfı 1. Genel kurulu yaptı!

Türk Dünyası Kültür Sanat Ve Sinema Vakfı 1. Olağan Genel Kurulu Azerbaycan, Özbekistan, Dağıstan’dan onur kurulu üyelerinin katılımı ile yapıldı

TDKS Vakfı 1. Genel kurulu yaptı!
25 Aralık 2021 - 00:17
Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı birinci olağan Genel Kurulu’na  Azerbaycan, Özbekistan, Dağıstan’dan onur kurulu üyelerinin katılımı ile yapılırken Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı sinema sanatçısı Serdar Gökhan’ın açılış konuşmasıyla yapılırken çok sayıda Kültür sanat insanı, Dizi ve Film yapımcısı, senarist, yönetmen ve oyuncu katıldılar.
Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Serdar Gökhan, 1.olagan genel kurulunda yaptığı açılış konuşmasında “Türk kültür ve medeniyetinin yaşanmış olduğu Türk Dünyası dediğimiz Kadim coğrafya ve ülkelerdeki insanlar arasında dostane ilişkiler kurmak. Ortak dil, tarih, sanat ve kültürel mirası ortaya çıkarmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak. Başta sinema ve görsel sanatlar olmak üzere, resim, müzik, sinema filmi, belgesel film, çizgi film, radyo ve televizyon programı gibi Sanatın her alanında üretim yapmak, yapanları teşvik etmek, destek olmak için. Türk Dünyasının kültür, sanat ve medeniyetinin, milli ve manevi değerlerinin gelecek nesillere doğru şekilde aktarılması yolunda çalışmalar yapmak. Geniş bir coğrafyada tanıtılmasını sağlamak; eğitime, bilime, kültüre, sanata, dünya barışına ve insanlığa hizmet etmek, amacıyla televizyon yöneticisi, yapımcı, yönetmen, tiyatrocu, sinemacı ve çok değerli sanatçılardan oluşan Mütevelli Heyeti olarak kar amacı gütmeyen Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfının kuruluşunu yapmış bulunmaktayız.” Diye belirtti.
Genel Kurul ile alakalı bilgi veren Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Demir “Vakıf olarak geniş bir coğrafya ve engin bir kültüre sahip olan Türk milletinin kültürüne ve kardeşlik hukukuna katkı sağlamak amacı ile kurduklarını, Kurulan vakıf marifeti ile Türk Dünyasındaki yapımcı, yönetmen ve sineme sanatçıları ile kültür insanlarını bir araya getirerek kardeşlik hukukunu artırarak tanışmaktır” diye ifade etti.
Genel Kurulda gündem maddelerine geçilirken oybirliği ile Yeni Yönetim Kurulu oluştu. Dilek ve temenniler bölümünde Azerbaycan’dan gelen Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Onur Kurulu Üyesi Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Genel sekreter Prof. Dr. Oktay Mir Gasım “ Tür dünyası geniş bir aile bu ailenin bir ferdi olmaktan onur duyuyorum. Yapımcı, yönetmen, senarist ve bir hoca olarak Vakfın müşterek yapımlar dahil her türlü çalışmalara tam destek vereceğini” söyledi.
Daha sonra onur konuğu olarak katılanlara söz verilirken Kuzey Kafkasya’yı temsilen genel kurula katılan İlyas Bagıtarov “Özellikle Rusya Federasyonunda bulunan azınlık Türk toplulukları dilleri başta olmak üzere Kültür ve değerlerini yitirmekte. Bu kardeşlerimize başta sinema müdürleri, üzere ne bir kurumları ne de sahipleri var. Zaman kaybedilmeden vakıf olarak ve Türkiye Türk Devletleri bu topluluklarına sinema ve sanat yönünde büyük çalışma yapılmalıdır.” Diye düşüncelerini ifade etti.
Program dahilinde 2022 yılında yapacak Türk Dünyası Film Festivali, 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 2. Uluslararası sinema sempozyumu, ”Mavi Vatan Kırmızı Çizgimiz” sloganı ile KKTC Türk Dünyası Genç Sinemacılar Buluşması, Asya TV dizileri ödülleri programı, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Kültür merkezi ve Türk Dünyası Film Akademisi programları sunumu yapıldıktan sonra Serdar Gökhan en son teşekkür konuşması yaptı

YORUMLAR

  • 0 Yorum