TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ FESTİVALİ  MUHTEŞEM FİNALLE SONA ERDİ…

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş, düzenledikleri etkinlik, yarışma, gezi ve festivallerle adını sadece Adana ve Ülke genelinde değil Türki Cumhuriyetlerinde de duyurdu. 6.Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali, muhteşem finalle sona erdi.

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ FESTİVALİ  MUHTEŞEM FİNALLE SONA ERDİ…
29 Kasım 2021 - 16:18

ÇED BAŞKANI HALİSE TEKBAŞ’’ AMACIMIZA ULAŞTIK’’ DEDİ…

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanlığı tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali Kozan’da yapılan muhteşem finalle sona erdi.
Festival, önceki gün Atatürk Parkındaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşuyla başlandı. Topluca aile fotoğrafının çekilmesinin ardından serbest zamanda Adana’nın değişik yerleri gezildi. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ tarafından festivale katılan konuklara Adana Kebabı ikram edildi. Ardından Seyhan Belediyesi Yaşar Kültür Merkezinde festivalin ilk günkü etkinliğine geçildi.
Salih Aydoğdu’nun sunumunu üstlendiği etkinlikte şairler kendilerine ait şiirlerini okudu. Türk Halk Müziği Sanatçısı Rabia Ece Aydoğdu ve Türk Sanat Müziği sanatçısı Halide Göksoy müzik ziyafeti çekti. Gecede; daha önce Kırgızistan’da düzenlenen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri de takdim edildi. Kırgızistanlı Dünya Yazarlar Birliği Başkanı Ömür Bübü  Begalı, Cengiz Aymatov adına düzenlenen yarışma sonunda 1. Derece diploma almaya hak kazanan Aydın Kuşadası’ndan Savaş Sarıkaya’ya ödülünü verdi. Ayrıca şair Yakup Kargaca ile Kırgızistanlı şairlerde ödüllerini aldı.
Festivalin 2. Günü Karaisalı gezisi ve etkinlikleriyle devam etti. Karaisalı ilçesinde tarihi Varda Köprüsü gezildi, akşam da etkinliklere geçildi. Tataristan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Irak-Kerkük, Irak-Erbil, İngiltere-Londra, İsveç, Almanya, Hollanda ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ülkemizin değişik illerinden gelen şair ve yazarlar şiirler okumaya ve müzik ziyafeti çekmeye devam etti. Festivale emeği geçenlere teşekkür belgesi, madalya ve plaket takdimi yapıldı. Sanatçılar Rabia Ece Aydoğdu ve Şaziye Çelikler ile Azerbeycanlı sanatçı Hüseyin Veliyev Tar sahne aldı.

KOZAN’DA MUHTEŞEM FİNAL…
6.Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali kapsamında yer alan Kozan ilçe gezisi ve etkinlikleri,  muhteşem oldu. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan konuklarla tek tek ve yakından ilgilendi. Festival finalinin muhteşem geçmesinde büyük pay sahibi oldu. Festivale katılan tüm konuklar Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’a teşekkür etti. Üçüncü gün Kozan’da yapılan proğramda şiirler okundu, türküler söylendi. Kozan’daki etkinliğe Kaymakam Şafak Gürçam da katıldı.

Festivalin 4. Günü Sarıçam Belediye Başkanlığı tarafından konuklara Adana Kebabı tekrar ikram edildi. Daha sonra Sarıçam Belediyesi’ne geçilerek Belediye Başkanı Bilal Uludağ adına Başkan Yardımcısı Lutfi Doğan  konuklara çeşitli armağanlar takdim etti.
Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş, bir festivali daha geride bırakmanın mutluluğunu ve hüznünü bir arada yaşadığını belirterek ’’Başta Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Zeydan Karalar olmak üzere Kozan Belediye Başkanı sayın Kazım Özgan, Sarıçam Belediye Başkanı sayın Bilal Uludağ, Seyhan Belediye Başkanı sayın Akif Akay ve Karaisalı Belediye Başkanı sayın Sadettin Aslan’a belediye başkan yardımcıları, müdür ve personellerine sonsuz teşekkür ediyorum. Bizi yalnız bırakmadılar ve tüm katılımcıların gönüllerinde taht kurdular. 6. Festivalimizde de bizleri yalnız bırakmayarak yüzlerce ve binlerce kilometre uzaklıktan gelen tüm konuklarımıza şükranlarımı iletiyorum. Bizi bize bağlayan, bizi biz yapan aynı dilimiz olan Türkçe’ yi konuşmamızdır. Türk Dünyasının Türkçe konuşan kardeşlerimizle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık. Yedi Devlet bir millet olarak gönül köprüsünden Adana’ya yıldız gibi aktılar. Özlemle hasretle kenetlendik. Türkçe  konuşan ve dünyanın değişik yerlerinden gelen insanların bir arada olması çok güzel bir duygu. Türkçe, Dünya’da en değerli dillerden birisidir. Yaptığımız bu festivalle amacımıza ulaştık. Birlik ve beraberliğimizin en güzel örneğini sergiledik’’ dedi.  
Çukurova Edebiyatçılar Derneği Azerbaycan Onursal Başkanı Ilgar Türkoğlu’ da ‘’Her yıl Türk Dünyası olarak Adana’da bir araya gelerek kardeşliğimizi ve Türk’ün gücünü birleşerek gösteriyoruz. Türk Dünyasına verilen katkı ve destek için herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.
ÇED Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanlığı tarafından düzenlenen Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali,  4 gün sürdü . Festival etkinliklerine 10 ülkeden ve ülkemizin değişik illerinden 300 ‘e yakın şair ve yazar katıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum