Medya Yenigün

TÜRKİYE NATO İÇİN NEDEN ÖNEMLİ

TÜRKİYE NATO İÇİN NEDEN ÖNEMLİ
Avatar
Vehbi Korkutata( vehbi@medyayenigun.net )
460
08 Aralık 2019 - 12:00

Terörle mücadelede NATO ülkelerinin ikircikli tavırlarının altı çizilen ve önem arz eden bir göstergeden ibarettir. Türkiye’nin istediği çok net!

Nasıl ki ülkemiz, mülteci krizini yöneterek ve DEAŞ ile mücadele ederek NATO’ya en fazla katkı sağlayan ülke olup müttefiklerimizin güvenliklerine destek veriyorsak, müttefiklerimiz de terör örgütleriyle mücadelemizde bize destek vermelidir, diye düşüncemi paylaşmak istedim.

Türkiye’nin mülteci krizini yöneterek ve DEAŞ ile mücadele ederek NATO’ya en fazla katkı sağlayan ülke olduğunu, müttefiklerin de terör örgütleriyle mücadelede, Türkiye’ye destek vermesi gerekmektedir.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki heyetle NATO Zirvesi kapsamında Londra’da zirveye ilişkin önemli gösterge şarttır diye söylemekte yarar görmekteyim.

Türkiye’nin istediği çok net ve nasıl ki ülkemiz mülteci krizini yöneterek ve DEAŞ ile mücadele ederek, NATO’ya en fazla katkı sağlayan ülke olup müttefiklerimizin güvenliklerine destek veriyorsak; Müttefiklerimiz de terör örgütleriyle mücadelemizde bize destek vermelidir diye ifadelerimi paylaşmak istedim.

Türkiye’nin NATO müttefiklerinin PKK, YPG ve PYD’yi desteklemeye son vererek Üzerlerine düşeni yapması gerektiğinin ve müttefiklerimizin, “15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ firarilerini iade ederek bizimle iş birliği yapmaları gerekmektedir.” Teröristlerin, Avrupalı müttefiklerimizden yardım, destek ve sığınma imkanları bulmasına izin verilmemelidir, diye söylemekte yarar görmekteyim.

Türkiye’nin milyonlarca Suriyelinin ülkelerine dönebilmelerini sağlamak için Suriye’ye güçlerini gönderdiğine her kelimesinde vurgu yapan Başkan Erdoğan, çok büyük bir bölgenin, teröristler için güvenli bir liman haline gelmesinin önüne geçtik demişti ve gereken de en kısa zamanda da yapılacağı muhakkaktır. Müttefiklerimiz ise bu çabalarımızı destekleyecekleri yerde eleştiriyorlar ve ülkemizi eleştirenler, ulusal güvenlik endişelerimizi ve NATO üyeliğimizi sorgulama cür’etini bile hiç çekinmeden gösteriyorlar. Ülkemiz ise; Bugüne dek en ciddi tehlikeler karşısında bile ortak güvenlik uğruna NATO’ya en fazla katkı sunan ülke olduğumuzu ifade etmek istedim.

Yakın bir gelecekte de ulusal güvenliğimizden taviz verme niyetinde değiliz; İçinde bulunduğumuz dönemdeki en ciddi insani krizin bir sonucu olarak Türkiye, 4.5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor ve bu uğurda birçok kaynak ve milyonlarca dolar harcıyoruz.

Avrupalı müttefiklerimizde bu devasa sorun karşısında bize yardım etme hususunda çekingen davranmaya da devam ediyorlar gibi gözükmektedirler.

NATO Zirvesinin bu meseleleri açık yüreklilikle ele alma açısından mükemmel bir fırsat olduğunun ve Türkiye’nin uluslararası teröre karşı mücadelesinin yanı sıra güvenlik ihtiyaçlarının ve endişelerinin de kabul edilmesi gerekmektedir. NATO ancak ve ancak anlamlı bir diyalog aracılığıyla güçlendirilebilir gibi düşüncelerimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Ülkemizi eleştirenler, ulusal güvenlik endişelerimizi ve NATO üyeliğimizi sorgulama cür’etini gösterdiler.

Ülkemiz ise; Bugüne dek en ciddi tehlikeler karşısında bile ortak güvenlik uğruna NATO’ya en fazla katkı sunan ülke olduk.

Yakın bir gelecekte de ulusal güvenliğimizden taviz verme niyetinde değiliz ve olamayız da.

İçinde bulunduğumuz dönemdeki en ciddi insani krizin bir sonucu olarak Türkiye, 4,5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Bu uğurda birçok kaynak ve milyonlarca dolar harcandı.

Avrupalı ise müttefiklerimiz bu devasa sorun karşısında bize yardım etme hususunda çekingen davranmaya devam ediyorlar.

Bu zirve aslında bu meseleleri açık yüreklilikle ele alma açısından mükemmel bir fırsattır.

Türkiye’nin uluslararası teröre karşı mücadelesinin yanı sıra güvenlik ihtiyaçlarının ve endişelerinin de kabul edilmesi gerekmektedir.

NATO ancak ve ancak anlamlı bir diyalog aracılığıyla güçlendirilebilir diye ifademi açıklamaktan yarar görmekteyim.

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

hd film izlemobil onaybanko kuponlar