Medya Yenigün

Türkiye’nin en büyük Kitap Anıtı Adana’da açıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin en büyük kitap anıtının açılışı yapıldı.

Türkiye’nin en büyük Kitap Anıtı Adana’da açıldı
244
31 Ekim 2017 - 11:21

 

Anıtın açılış töreninde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, en üste Atatürk’ün isminin bulunduğu kitap anıtını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Adanalılara armağan etmenin haklı gururunu yaşadığını ifade etti.

 

Adnan Menderes Sahil Yolu üzerinde ada girişinde ve 13,5 metre yüksekliğinde oluşturulan Kitap Anıtı’nın açılış törenine anıt üzerinde ismi bulunan Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü de katıldı. Öğütçü, konuşmasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye Adana’ya bu anıtı kazandırdığı için teşekkür etti.

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk’e kurtuluş ilhamı veren Adana’ya böyle bir eser kazandırmanın haklı gururunu yaşadığını ifade ederken, “Cumhuriyet, sadece vatandaşların eşitliği temin ettiği için bile arkasında dimdik durulması gereken bir rejimdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başarısının kaynağının kitaplarda olduğunu ifade ediyor. Gençlerimizi fikri hür nesiller olarak yetiştirmeliyiz, bunun da yolu kitaplardır. Atatürk vicdanı hür, irfanı hür, düşünme kabiliyetinde olan bir insan olarak bir Allah’a, bir milletimize ve mensubu olduğumuz insanlık alemine borcumuz var. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür ve bunu vicdanı irfanı hür nesiller gerçekleştirecektir öğüdünü vermiştir’’ dedi.

 

Başkan Sözlü’nün konuşmalarının ardından anıtın açılış kurdelesi kesildi ve havai fişeklerle bir gösteri yapılarak Adnan Menderes Sahil Yolu üzerinde ada girişine Kitap Anıtı kazandırıldı.

 

hd film izlemobil onaybanko kuponlar