Medya Yenigün

YARDIMSEVER RUHLU GÜZEL İNSAN!

YARDIMSEVER RUHLU GÜZEL İNSAN!
Avatar
Halil Pekdemir( medyayenigun01@hotmail.com )
1.052
30 Kasım 2019 - 10:27

Dünyanın neresinde olursa olsun, her yaşta, zamanda ve durumda herkes birbirinin desteğine, yardımına muhtaçtır.

Yapılan iyiliklere, görülen destek ve yardımlara karşın herkesin ve hepimizin minnettar olması, yani şükran duyması, teşekkür etmesi, kısacası ‘’gönül borcu’’ nu yerine getirmesi gerekir.

Çünkü bu,  her şeyden önce insan olmanın gereğidir.

Bu davranışlar, hem insanları birbirine daha da yaklaştırarak toplumsal dayanışmayı, birliği, sevgiyi, dostluğu ve kardeşliği pekiştirir.

Bizleri değerli bir insan sınıfına sokar, hem de bize iyilik yapan, destek veren o kimsenin şevkini, yardım etme isteğini artırarak, başkalarına da hatta belki bir gün tekrar bize bile yeniden el uzatmalarına vesile olur.

Öte yandan, yardımsever ruhlu o güzel insanlar, emeklerinin boşa gitmediğini görerek, daha da gayrete gelip yardımlarını artırırlar, ayrıca mutlu ve huzurlu olurlar.

Güzel ruhlu o güzel insana minnettarlık duygusuyla yaklaşmak, yardımseverliği bir hak olarak değil, birer hediye olarak algılar.

Kendileri çok özel oldukları için insanların veya hayatın onlara bir şey borçlu olduğunu düşünmek yerine, karşılaşılan her güzel şeye bir armağan olarak yaklaşırlar.

Minnettar olan insanlar sadece maddesel kazanımları değil, insan ilişkilerini de gözetirler.

Çevremizle kurduğumuz anlamlı ilişkileri destekleyen olaylar, örneğin bize yardım eden birisine teşekkürlerimizi sunmak gibi, biyolojik sistemimizi de olumlu yönde etkiler.

Yardım sever o güzel insana içten bir şekilde teşekkür ve takdir ettiğinizde beynimizin zevk ve ödül bağlantıları aktive olur.

Takdir edilen kişi spesifik olarak hangi davranışının veya tutumunun takdir edildiğini bildiğinden, karşı tarafın onun gayretini ve yardımseverliğini önemsediğini çok daha iyi anlar.

Yardım sever ruhlu güzel insan; bir insana öncelikle Allah rızasını almak amacı ile iyilik yapar. Yardımsever insanlar hem toplum hem de din tarafından hoş karşılanırlar.

Yardıma muhtaç birine yardım etmesi hem insanın kendisine hem de karşısındakine yarar sağlamaktadır.

Bu sebepten dolayı nedenini ve niçin ini sormadan, bize bir faydası olup olmayacağına bakmadan mutlaka yardıma ihtiyacı olan birine yardım etmek ve onunla dayanışmak bir Müslümanın temel görevlerinden biridir.

Aynı zamanda insan olmanın gereği de budur. Saygılarımla

Hacı Halil Pekdemir 30 Kasım 2019

hd film izlemobil onaybanko kuponlar