Burak Ballı

Burak Ballı

burakballiofficial@gmail.com

Akıl en büyük kazançtır

20 Mayıs 2022 - 00:08

Allâh’ım her insana akıl vermiş olmasından dolayı çevrende olan ve bitenden bilgi sahibi olmak lazımdır.
Aklını kullanarak bilim dahil toplumsal olaylarda ihlaslı olarak konuları değerlendirmek gerekiyor ancak; gönül gözünün yanı sıra beynini kullanmak gerekiyor. Günümüz dahil olmak üzere saf olmak, temiz düşünmek başka bir şey ahmaklık daha farklı bir şey. Bundan dolayı saflık ve temizliği ahmaklığı beynimizi kullanarak ayırt etmemiz gerekiyor. Akıllı olursak yapacağımız işlerden netice almamız daha kolay olacaktır.
Tabi burada bir konu daha var akıllı insanın Dünya’da yaşam biçimi olduğundan dolayı ihlaslı yaşayıp gittiği yolda daha netice alması kolaylaşacaktır. Bundan dolayı aklını kullanan kişi ne yapılması lazım gelirse ona doğru hareket edip başarılı olur ama aklını kullanmayan kişi dipsiz kuyuda önüne ne çıkacağını bilemez. Bunun sonucunda ise yalnız şuursuz bir hâlde hareket etmesi Hayrı-şerri, iyiyi-kötüyü ayırt etmesi zorlaşır.
Burada bahsetmek istediğim konu dünya işlerinde, gerek ahiret işlerinde aklınızı kullanıp manevi yolculuk nasip olmuşsa, o, bahtiyar olup cennet hayatına nail olmuş olur.
Allâh’ın sana bahşettiği aklı kullanarak yani aklı selim davranman işlerinde netice almana faydası olurken, Allâh’a bağlılığı artmış ve huzuru bulursunuz.
Peygamberimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Hiç kimse kendisini hidayete götürecek ya da tehlikeden alıkoyacak akıldan daha faziletli bir şey kazanmamıştır.”3 Bu hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.s.) aklın önemini belirtiyor. İnsana doğru yolu gösteren akıl en büyük kazançtır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum