Burak Ballı

Burak Ballı

burakballiofficial@gmail.com

bu güne kadar neden yaşadın diye sorarlar.

27 Ekim 2021 - 15:11

Sosyal medyada dolaşırken, bir zengin adamın bayramda ziyaretçisi gelmediği bir konuşmasına rastladım.
Bu adam Anne ve babasının daha önce konuşmalarını anlattıktan sonra konu yaş kaç diye atalarına sorduğu soruya geldi ve sorduğunda 36 diye cevap almış.
Ooo diye kendi kendine sorduktan sonra, bakın neler diyor.
Babam baya yaşlıymış diye düşünmüş.
Yıllar geçtikten sonra bir gün bayram arifesinde ikramlarını bir tarafa koyup, ziyarete gelecek çocuklara vereceği harçlıkları dahi hazırlamış.
Bayram günü kapının çalmasını beklerken kimsecikler uğramamış.
Kendi kendine kapımda lüks aracım, evim villa kim gelir diye hayıflanıp, bende şuan babamın yaşındayım günler nasıl gelip geçti diye düşünmüş.
Eski günleri hatırlamış.
Buraya kadar bence her şey normal gibi size görünebilir ama bence anormal olan abasının yaşına gelene kadar insanlığa bir faydası olup; çocukları dahi sevindirmeyen bir kişinin hangi çocuk bayramlaşmasına gelir dahası komşuları dahi kapısını açmıyorsa sorunu kendisinde arasın.
İnsana yatırım sevgi ve şefkatle olur.
Bu kısadan hisse diye yazdığım yazı yaşanılmış ve bizzat kendisinin ağzında dile getirilmiş.
Varın burada siz ne çıkartırsanız çıkarın ama bana göre yaşlanabilirsiniz ama insani duygularınız olgunlaşmamış, bir insan villada oturabilir, lüks aracı olabilir daha sayabilirim ama hiç kimseye dokunup onların dertleriyle dertlenip, iyi zamanlarında komşusunun dahi yanında olmuyorsa bu güne kadar neden yaşadın diye sorarlar.
“İyilik, yüzünüzü doğu ya da batı cihetine dönmeniz değildir. (Gerçek anlamda) iyilik, Allah’a, Ahiret Günü'ne, meleklere, Kitab’a ve nebilere inananların; sevmesine rağmen malı, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve kölelere verenlerin; namazı kılıp, zekâtı verenlerin; söz verdiklerinde sözlerine bağlı kalanların; fakirlik, hastalık ve savaş zamanında sabredenlerin yaptığıdır. İşte bunlar sadık olanlardır. Bunlar takva sahiplerinin ta kendileridir. “ (2/Bakara 177)
Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor:  
“…Anaya, babaya, akrabâya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve mâliki bulunduğunuz kimselere ihsân ile muâmele edin, iyi davranın…” (Nisâ, 36) Rasûlullah s.a.s şöyle buyurdular:
 “Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buhârî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum