Burak Ballı

Burak Ballı

burakballiofficial@gmail.com

DEPREM OLACAK, PEKİ TEDBİR !!!

04 Temmuz 2021 - 00:05

Geçtiğimiz yıl Yunanistan Sisam Adasınsa 7.0 deprem gerçekleşti. İzmir ilimizde yerel yönetimlerin ve hükümetlerin almadığı önlemler sayesinde maalesef 114 can kaybımız oldu. Can kaybımız yaşanılırken talihsiz açıklamalar yine gündeme damgasını vurdu. Bu yüzden düşüncemi bu konularla kirletmek yerine gündemime bir başka konu almak istiyorum. 

Deprem sanıldığı gibi bir felaket olsun diye değil; tıpkı yağmur, rüzgâr ve kar gibi dünyaya katkı sunmak için her daim yaşanacak olan son derece doğal bir olaydır… Çünkü ANADOLU topraklarının dörtte üçü deprem kuşağında olduğundan her gün yaşanan küçük, büyük her deprem sayesinde bizim topraklarımız dünyadaki en doğal ve en güçlü alüvyonların oluşturduğu en zengin minerallerle beslenirler. Maden suları (Beypazarı) bor yatakları örnek verebiliriz. Oksijen değerlerindeki artış temiz hava nice iklimsel olay deprem ve toprağın altından geçen fay hatları sayesindedir. Belki de sayabileceğimiz yüzlerce faydası vardır.  

Gökyüzü ve yeryüzü muazzam bir uyum içerisindedir. Çok değil yakın dönemde hava durumu gibi deprem tahminlerinin yapılacağı aşikar ortadadır. Bu yüzden deprem öldürmez. Deprem sanıldığı gibi doğa olayıdır. Tedbir alınması şarttır. Deprem olmaz ise dünyanın geleceği tehlike altına girer. Mevsimler etkilenir kutuplar erir birçok olayla karşı karşıya gelebiliriz. Dünya tarihine baktığımızda deprem nedeni ile kayalık ve dağ eteklerinde insanları yaşamaya sevk etmişlerdir. Teknolojinin olmadığı dönemlerde alınan önlemlere bakar mısınız?  

Bizi öldüren cehalettir.
Bizi öldüren eğitimsizliktir.
Bizi öldüren aç gözlülüktür. 
Bizi öldüren bencilliktir.
Bizi öldüren tedbirsizliktir.

Sevgili dostlarım, başta İstanbul olmak üzere çok yakın dönemde deprem yine hayatımızın bir gerçeği olacak ve bir çoğumuz ölümle yüzleşeceğiz. Enkaz altında masum insanlarımızı arayacağız. Belki de enkaz altında olanlardan olacağız. Ölüm kapımızı çalacak. O zaman sizi savunduğunuz hiçbir siyasi partinin görüşü kurtaramayacak. Hangi görüşten olursan ol öncelikle "benim insanım" diyen ileri görüşlü insanlarla yol almak hakkımız diye düşünüyorum. Her birey kendi üzerine düşen sorumluluğu almalı yetkililer yöneticiler konuya vakıf değilse mekanlarınızda tedbir almak zorundasınız. Yaşamak yaşatmak için tedbir almak zorundasınız. 

Son olarak şunu belirtmek istiyorum 

Tedbir Senden, Takdir Allah'tan

Saygılarımla 
Burak Ballı

YORUMLAR

  • 0 Yorum