Burak Ballı

Burak Ballı

burakballiofficial@gmail.com

Eğitim şart!

21 Ocak 2022 - 00:05

Yaşadığımız bu günlerde bilinçli ve ihlaslı bir nesil yetiştirmek son derece önem arz etmektedir. Bizleri bu konuda üstüne düşen ilk önce ailelerimizin verdiği eğitimle başlaması gerekmesinin yanı sıra içinde olduğumuz yıllarda “nesil yetiştirme” sorunu  “gençlik krizi” olarak karşımıza çıkmaktadır.
Eğitim verenlerin kitapta yazan bilimi dışında bir aile ferdi gibi onlara hayata ihlaslı bakacak şekilde davranışlarının insanı sevmek olduğunu öğretmeleri elzem bir durumdur.
Aslında bu sorunun köklerine inilip yüzeysel bir takım inceleme ve gözlemlerle eğitimcilerin yollarını insan odaklı ve sorunları görmesi gerekmektedir. Haber ve bazı görsel medyadaki aileler arasında yaşanan sorunları dizi gibi karşılarına getirip çözüm odaklı olduklarını gösterir gibi olsa dahi haberlerinde yaşanan sorunları sanki kendisinin hiç suçu yokmuş gibi masum gibi gösterilmektedir.
Gerçek mesele zannedildiğinden daha mühimdir . Önemsenmiş olsaydı aileler çocuklarına ne yedireceklerini düşündükleri kadar nasıl eğiteceklerini düşünürler, toplumlar ekonomik meselelerle ilgilendiklerinden daha fazla bu meseleyle ilgilenirler, devletler çıkar ve menfaatte birbirleriyle yarışacaklarına nesil yetiştirmede yarışır ve bu uğurda bütün imkânlarını seferber ederlerdi.
Her toplumun yetişen yeni nesli, gelecekleridir ve bir toplum neslini yetiştirebildiği ve eğitebildiği zaman geleceğini de inşa etmiş ve belirlemiş olur. İşte bu toplum başarılı bir toplumdur.
İnsanoğlu Rabbinin kendisine emrettiğinin çerçevesi içinde hareket ettiğinde kargaşa ve şaşkınlık olmadığı gibi dindar ve insana karşı sevgisi olur. Burada ailelere görev düştüğü gibi gençlik çağına kadar bilim eğitimi aldıklarından eğitmenlere büyük görev düşmektedir.
Yanlış bir sistemin içerisinde doğru bir eğitim verilmesi mümkün değildir. Meseleye bu noktadan baktığımız sürece gelecek nesilleri yetiştirmek için eğitim şart.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum