Burak Ballı

Burak Ballı

burakballiofficial@gmail.com

Öğretmenden ders alacak kısadan hisse

05 Kasım 2021 - 00:30

İnsanların kısadan hisselerde ders alması gerektiğini bir çok yazıda belirterek, yaşantımızın geride kalan ömründe iyi olanlarına göre davranmamız gerekir diye düşünürüm.
Bu gün kısadan hisselerde eğitim konusunda genç bir öğretmenin öğrenme ve insanların cehalette kurtulması için çabalarına tanık oldum.
Bizler kız çocuklarımızın cahil kalmaması için geleceğin analarını aydınlatmamız gerekiyor.
Ayeti kerimede “Allah dilediğine kız dilediğine erkek çocuk bahşeder. Kimine hem erkek hem kız çocuğu verir dilediğini de kısır bırakır. Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeye gücü yeten ancak Allahtır.” buyuruldu. (Şûra 49 50)
Hz Peygamber efendimiz: “Kız çocuklarını hor görmeyin.” buyurdu. Hor görmek dini bilmemekten ileri gelir. Hayırlı evlad istemelidir. Hayırlı olmadıktan sonra kız veya erkek olmuş ne fark eder?
İslam Dini, eğitim ve öğretime büyük önem vermiştir. İlk ilahî emir "Oku"dur. Kur'an-ı Kerim'de 750 kadar bilim ve eğitim ile ilgili ayet vardır. Fakal Müslümanlar bunun gereğini yerine getirmedikleri için geri kalmışlardır. İlerlemenin şartı, eğitim ve öğretime dinimizin önem verdiği gibi önem
vermektir.
Genç bir öğretmenden kısadan hisseme geçeceğim.
Yeni öğretmen olan bir genç eğitimci yazılı kağıtlarını öğretmenler odasında okurken, içeriye bir adam girer onun kız çocuklarının sınav cevaplarında yanlış olanlarını silip düzelttiğine tanık olur.
Öğretmenim sizi seyrederken kız çocuklarının sınav kâğıtlarında yanlış olanları silip düzelttiğini gördüm. Hikmeti ney bunun diye sorar.
Genç öğretmen karşısındaki kişiyi süzerek, bakın beyefendi bu civarda okula gelen kız çocukları başarısız olduğunda aileleri tarafından eğitimine son verilip evliliğe hazırladıklarını öğrendim. Ondan dolayı sınıf geçecek şekilde düzeltiyorum. Der.
Daha sonra bakın beyefendi tembel öğrenci diye bir şey yok, bende eğitime ilk başladığımda geç algılıyordum ve daha sonra öğretmen olmak için tüm gücümle çalıştım ve bu gün hedefime ulaştım. Tembel dediğimiz çocuklar dahi bile olabilir ama geç algılama vardır. Dersinde mutlaka bir şeyler öğrenir.” Der
Ve adam oradan gider
Daha sonra kendisini okul müdürü çağırır.
Öğretmenler odasında kiminle konuştun diye kendine sorar.
Öğretmen adamın şikayet ettiğini düşünerek kızar ama belli etmeden “bir şahıs geldi” der.
Okul Müdürü gelen kişi müfettiş olduğunu bilmiyormuydun diye söyledikten sonra genç öğretmen ne yapacağını şaşırır.
Müdür gülümseyerek “Müfettiş sizleri teftiş etmeme lüzum yok sizin öğretmenleriniz geleceği düşünerek çocukları yetiştiriyor. Genç öğretmene teşekkürlerimi iletin...” diye belirttir.
Dinimizde öğrenmek ve okumak ile ilgili hadis ve Ayetleri okuyup, cahil kalmayalım.
Saygılarımla
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum