Emine Türkmen

Emine Türkmen

emineturkmen@hotmail.com

Çimrilik, Nezaket ve ihlaslı yaşamak

28 Mayıs 2021 - 00:43

Bu günkü yazımda sizlere cimrilik ve nezaket ana rükünlerden olduğundan bahse konu yapacağım ama yaşarken nelere dikkat etmesi gerekir bir Müslüman hadislerle sizlere yakınlaşmak isterim.
Bir insan ben Allah dostu bir Müslümanım diye kendini görse dahi hem Allah dostu, hem de cimri bir arada olmaz. Cimriler, Hak -celle ve alâ- Hazretlerinin nazarında hiç itibarı olmayan kişilerdir. Cömertlik, Allâh’ı sevenlerin, âşıkların süsüdür. Hasislik ise, değersiz olanların hastalığıdır, lekesidir. Cömertlik, içerisine her güzelliği alan sıfatların anahtarıdır. Cimrilik ise içerisine her kötülüğü alan seviyesizliklerin anahtarıdır.
Nezaket konusunda insanlar dönemimizde maalesef “zümrüd-i anka” hâline geldiğini gözlemliyoruz.
Nezaket kurallarının dışına çıkıp ana baba kardeş dahil her ortamda insanlar birbirlerine hoyratca konuşuyor . Bunun adına ne yazık ki; özgürlük adını koyarak daha sonra samimi konuşmak gerekirse diye kendilerini kandırıyorlar. Onların samimiyet dediği şey düpedüz kabalıktır, Nezaket olmadan samimiyet olmaz.
Günümüzde kabalaşmanın adını samimiyet koyanlar aslında fıtrattan nezâket doğduğunu düşünemiyorlar. Çok ağır oldu sanırım eleştirilerim ama müstesna olarak nezâket kaidesine uyanlara rastlayabiliyoruz. Aslında hatırşinaslık, nezâketli olmak, İslâmiyetin ana rükûnlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.
Bunun yanı sıra ihlaslı yaşamak bir Müslüman’ın aslı görevidir. Bazı insan vardır, parayı çok sever, şöhreti sever. Aman şöye olsun böyle olsun diye kendilerini ön plana atarak şöhret elde etmek isterler. Bazı insanlar sağına soluna çok bakıp kendilerin davranışlarında takıldıkları noktalar çok olur.
İhlaslı yaşamayı kalbinize nakşederseniz o zaman ihlâs sahibi olursunuz.  Bundan dolayı ilk başta gıybet dahil dikkat edeceği en iyi düstur, Cenâb-ı Hak’tan ihlâs talep etmek. Bir mecliste ihlâs var mı, orada her şey var. İhlâs yok mu, istediği kadar kitaplar okunsun, tefsirler vesaire vesaire... Yine noksanlıktır. Fakir dualarımda daima “Ya Rabbi ihlâsımı arttır” diye dua ediyorum. İhlâs en güzel şey. İhlâsı olana Cenâb-ı Hak bol bol ihsan eder.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum