Mehmet Korkutata

Mehmet Korkutata

mkorkutata@hotmail.com

HER SAĞLIKLI İNSAN YARININ ENGELLİ ADAYI OLABİLİR!

23 Ekim 2021 - 00:04 - Güncelleme: 23 Ekim 2021 - 09:50

Ayet-i kerime’de Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor; “Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.“ Allah Resûlü (S.A.V) "Allah sizin sûretlerinize ve servetlerinize bakmaz. Lakin; kalblerinize ve amellerinize bakar" buyurmaktadır.  
Yüce Allah(C.C) insanları servetleri, ırkları, renkleri, cinsiyetleri, dilleri, nesepleri, fiziksel yapıları, engelli veya sağlıklı oluşları açısından değerlendirmez. Onları îman, sâlih amel, güzel ahlâk, ibadet ve itâatleri veya inkâr, şirk, nifak, isyan ve kötü davranışları açısından değerlendirir.
Engellilik hali, insanın temel hayati fonksiyonları açısından eksiklik olsa da, insani yönden asla bir kusur değildir. Bu dünya bir imtihan yeridir ve insanın sahip olduğu veya olamadığı her şey bu imtihanın bir parçasıdır. Fiziki güzellik bir imtihan vesilesi olduğu gibi, engelli olma hali de bir imtihan vesilesidir. O halde, zengin ve güzel olan mutlaka üstün olmadığı gibi, fakir veya bazı uzuvlarını kaybetmiş olan bir kimse de değersiz değildir.
Peygamber Efendimiz  (S.A.V) engelli sahabelere özel ilgi ve şefkat göstermiş ve onları toplumun faydalı bireyleri haline getirmiştir. Ashabından görme engelli Abdullah İbn Ümm-i Mektum’u, kendileri Medine dışına çıktığı zamanlarda yerine vekil bırakmış olması ve buna güzel bir örnektir. Yine Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ortopedik engeli bulunan Muaz b. Cebel’i genç yaşına rağmen vali tayin etmiştir. Bunları yaparken Efendimiz‘in, fiziksel özellikleri değil, liyakati, aklı ve bilgiyi esas aldığını görüyoruz.    
Özürlü kardeşlerimizin toplum hayatına katkıda bulunmaları için yeteneklerini geliştirmek üzere onlara uygun mekânlar hazırlanması, eğitim imkanı sağlanması, yapabilecekleri işlerin verilmesi bizim açımızdan hem insani ve hem de İslâmi görevdir.  
Toplum olarak bizler de engellilere Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ahlakını örnek alarak sevgi, ilgi ve şefkatle yaklaşmalıyız. Nitekim Peygamber Efendimiz (S.A.V.) engelli kimselere yapılacak her türlü iyilik ve yardımı sadaka olarak değerlendirerek "Görme engelliye rehberlik etmen, sağır ve dilsizle anlayacakları bir şekilde konuşman, muhtaç bir kimseyi ihtiyacını tedarik etmesi için gerekli yere götürmen, derman arayan dertlinin imdadına koşman, koluna girip güçsüze yardım etmen, konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade etmen, bütün bunlar sadakadır" buyurmuşlardır.
Allah'ın rahmeti ve mağfireti hakka tabi olanların üzerine olsun İnşallah
Sevgi ve muhabbetlerimle...
Mehmet KORKUTATA
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum