Nevzat Küçükdöğerli

Nevzat Küçükdöğerli

nevzat@hotmail.com

BABADAN ÇOCUĞA MÜLK GEÇİŞLERİNDE VERGİLENDİRME

23 Eylül 2021 - 00:08

Gayrimenkullerin Bağışında Tapu Harcının Oranı %6,831. Bağışlarda Tapu Harcı Emlak Vergi Değeri Üzerinden Alınıyor. Örnekleyelim de… 500 Bin Lira emlak vergi değeri olan taşınmazın satışı olduğunda 20 Bin Lira, bağış olduğunda ise 34 Bin 155 Lira tapu harcı hesaplanıyor.
MİRAS OLURSA; Miras Yoluyla edinilen gayrimenkuller için tapu harcı hiç ödenmiyor. Sorular hep tapu harcıyla ilgili olduğundan cevaplarımız da hep tapu harcıyla ilgiliydi. Ancak başka vergisel boyutları da var gayrimenkullerin el değiştirmesinin…
GAYRİMENKUL SATIŞI OLDUĞUNDA; Gayrimenkulü Satan eğer satmadan önceki beş yıl içinde bu taşınmazı edinmişse, satıştan elde ettiği kazanç üzerinden gelir vergisi ödemesi gerekebilir. (Beş yıldan fazla edinim süresi olan gayrimenkuller için gelir vergisi hesaplanması gerekmiyor.) Satış, emlak vergi değeri üzerinden yapılmış ve gerçek piyasa-satış değeri emlak vergi değerinin üzerinde ise kazanç üzerinden hesaplanacak gelir vergisinin daha yüksek olması gerektiği yönünde sonradan cezai işlem de yapılabilir.
BAĞIŞ OLDUĞUNDA; Babasından Çocuğuna bağış yoluyla gayrimenkul geçişinde öncelikle yüzde 6,831 oranında tapu harcı ödenir. Ardından Veraset ve İntikal Vergisi tarifesine göre hesaplanacak vergi için beyanname verilmek zorunda. Verginin oranları: %5’den başlayıp, %15’e kadar çıkıyor. (Bağışı yapan anne, baba, eş ve çocuk değilse vergi oranları %10’dan başlayıp % 30’a kadar çıkıyor.) 2021 yılı için 7.703 Lirası istisna. İstisnayı aşan kısım için VİV ödenir. Üç yılda ve 6 taksitte (her yıl Mayıs ve Kasım aylarında) ödenir. Gayrimenkulün değeri olarak emlak vergi değeri dikkate alınır.
MİRAS YOLUYLA GEÇİŞ OLDUĞUNDA; Miras Yoluyla edinilen gayrimenkul için tapu harcı ödenmez. Veraset intikal vergisinin oranı ise bağışa göre çok daha düşük oranlıdır. %1’den başlayıp, %10’a kadar çıkıyor. 2021 için 334.534 Liraya kadar intikaller vergiden istisna. Aşan kısım için VİV ödenir. Üç yılda ve 6 taksitte (her yıl Mayıs ve Kasım aylarında) ödenir. Gayrimenkulün değeri olarak emlak vergi değeri dikkate alınır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum