Vehbi Korkutata

Vehbi Korkutata

korkutata@hotmail.com

Zincir marketler halkası çözülsün!

06 Aralık 2021 - 11:42

Türkiye'de Merkez Bankasının piyasalara müdahale etmelerine rağmen, dolar bir günlük düşüş gerçekleştirildi ve hemen diğer günün sabahında tekrar rekor seviyeye yükseldi.
Peki, doların yükselmesi, kim veya kimlerin elindedir; "gayet tabii ki, küresel güçlerin elinde olduğunu üzüntüyle belirtmek istiyorum. Ülkemizdeki gerek işadamları ve gerekse alt tabakadaki kişiler dolara yüklenince, "dolar güneş gibi parlayarak, yükselmeye devam eti ve rekor üzerine rekor kırdı. Aslında bu arz talep meselesidir değil mi?" Peki sorarım sizlere? Ülkemizdeki işadamları dolara olan talepleri olmasaydı ve dolara olan rağbetleri olmasaydı, "dolar yükselir miydi ? asla yükselmezdi.
Birazda kabahat bizi yönetenlerindir, pekala, bunların önüne geçilmediği, bir gecede trilyonları haksız olarak kazanıyorlar, devlet bunun önüne geçerek ve özellikle de döviz bürolarındaki giriş çıkış işlemlerini denetlemesi söz konusu yazık günah!
Burada fırsatçılar geceli gündüzlü her gün etiket değiştirip, fakir fukaranın ekmeğine göz dikmektedirler." Küresel güçler, 15 Temmuz gecesinde emellerine ulaşamayınca, doları bahane ederek, ülkemizin vatandaşları derin sıkıntıya sokmuş gibi bir algı oluşturuluyor, ama başaramayacaklar ve hezimete uğrayacaklar!
Bakınız! Türkiye’de 17 Yahudi Lobisinin yaşadığını ve yıllardır, ülkemizin kanlarını emdiklerini biliyor muydunuz? Ülkemizde ulusal marketler zincirlerinin olduğunu hepimizce bilinmektedir.
Burada Ticaret Bakanlığının müfettişleri neden geceli gündüzlü denetimlerini sıkı bir şekilde gerçekleştirmiyorlar? Neden fakir fukaranın ekmeğini ulusal küresel güçlerine yediriyorlar? Güç ve kuvvet sizlerin elindedir! Çünkü siz devletsiniz, onların önünü kesin ve bunlara en ağır cezayı vermektir.
Bugün Başkan Erdoğan; Siirt’e köprü açılış töreninde yaptığı açılamada; "ülkemde fırsatçılık yapan büyük marketler zincirlerini denetlemenin zamanı çoktan geçiyor, fahiş fiyat artışlarının şikayetlerini duyuyorum ve en kısa zamanda gereken denetimlerin yapılacağının sözünü Siirt'ten veriyorum" dedi.
Ülkemizin vatandaşı, akıllı markete gittiği zaman hangi ürün kaç para gayet iyi takip ediyor. Herhangi bir fahiş fiyat varsa asla almıyor. Millet aptal değil ya? bu memleketin planlamacısı yok mu? elbette var.
Bakınız ulusal marketler zincirleri ne yapıyor biliyor muydunuz?
Ulusal Marketler zincirleri; örneğin, nohut alınacak veya kuru fasulye v.b. gibi ürünleri alıyorlar, sonra ne mi oluyor? beraber yaptıklarını siz aziz okuyucularıma aktarıyorum.
İsimlerini sayamadıklarım marketler zincirlerinin satın alma yetkilileri, ülkemizin muhtelif ürün yetiştiricilerine ulaşıp ve kaç ton elinde ne varsa alıyor ve hem de en alt fiyattan!
Örneğin! Ne kadar nohut ve kuru fasulye varsa tonlarca para basıp alıyorlar. Ülkemizde binlerce marketleri var, tonlarca alınan ürünleri istedikleri fiyattan satıyorlar. 5 TL’den nohut’u alıyorlar ve 18 TL’den satıyorlar. Gerçekten yaptığım çalışmalar neticesinde bu fahiş fiyatları görüyor ve siz aziz okuyucularımla paylaşmak istedim. Burada en büyük destek ise; Ticaret Bakanlığından gelmesi söz konusu ve geceli gündüzlü, piyasadan fatura karşılığında alınan ürünlerin geliş fiyatlarını denetleyip ona göre vatandaşlarımızın haklarını korumaları söz konusudur.
Burada belirtmek istediğim, doların kırdığı rekorlar sonrası, ekonomideki hareketlilik çarşı pazara da yansıdığını ve özellikle de marketlerdeki fiyatlar tartışma yarattı.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt'te ulusal marketlerle ilgili yaptığı açıklamada ise;  Rekabet Kurumu, derhal gereken denetimleri yapmaları ve  BİM, Şok, Migros, Carrefour ve Metro Grosmarket'in de bulunduğu 23 zincir market hakkında sebze ve meyvede haksız rekabet yapıp yapmadıklarının tespiti amacıyla denetimlerini sıkıştırmaları ve gereken cezai işlemlerini yaptırmaları söz konusudur.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir yüksek fiyatlar nedeniyle yaptığı açıklamalarda 'fahiş fiyat uygulayanları' suçladı ve Siirt'ten halkına seslenen Erdoğan, "Zincir marketlere yönelik gerekli operasyonların yapılacak. 5 tane büyük zincir market ise, bütün ürünü toparlıyor ve piyasalar ise alt üst oluyor" sözlerine ekledi.
Okuyucularıma ulusal marketler zincirlerinin sahiplerini yazmaktan kendimi alamadım. İş adamı Mustafa Latif Topbaş'ın sahibi olduğu BİM. 
Yıldız Holding'e ait Şok Marketler zinciri. 
Sabancı Holding'e ait Carrefour marketleri. 
Anadolu Grubu'na ait Migros ve
Turgut Aydın Holding'e ait A 101 ve daha sayamadıklarımı siz okuyucular daha iyi bilmektesiniz.
Bu ülkeyi başkan Erdoğan olduğu müddetçe yıkamazsınız, başkan Erdoğan, fakir fukaranın babası, onların hakkını sonuna kadar takip edecektir, hiç kimsenin kuşkusu olmasın! Türkiye Cumhuriyeti Devleti emin ellerdedir.
Bu ülkede dolar alanlar ise, tıpkı marketler zinciri gibi tek tek açıklanacak ve hak ettikleri cezai işlemleri yapılacaklardır. Allah yâr yardımcımız olsun İnşallah!
Sevgi ve Saygılarımla
Araştırmacı Gazeteci Yazar
Vehbi Korkutata
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum