Yörük, Türkmen ve Avşarlar şölende buluştular!

Dünya Avşarlar Derneği ve Hatay Kardeş Kültür Dernekleri tarafından organize edilip Kırıkhan Belediyesi tarafından desteklenen “Hatay Yörük, Türkmen, Avşar buluşması” muhteşem geçti.

Yörük, Türkmen ve Avşarlar şölende buluştular!
26 Ocak 2023 - 08:14
“Hatay Yörük, Türkmen, Avşar buluşması” Kırıkhan Mustafa Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu konferans salonunda yapılırken Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Talas ve Çukurova Üniversitesinden Doç.Dr. Hakkı Çiftçi konuşmacı olarak katıldılar.
Ç.Ü. Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hakkı Çiftçi katılımcılara yaptığı konuşmasında, Ebedi hayat karşılığında kısacık bir zevkten ibaret olan fani dünya için ölümlüye boyun eğmeyeceğiz iki cihanda yalnız Allah’a ruhumuzla kul olmaya Resulullah’a kalbimizle ümmet olmaya , mensubu olmakla gurur duyduğumuz, şan ve şeref  dolu yüce, soylu necip milletimize hizmet etmeye şehidlerimizin yaren olduğu soylu kavgamızda iki cihanda söz verdik, yemin ettik,kalleşlere, namertlere geçit vermeyeceğiz, Türk’e şan kayanın yolunda sevdamız Hak olarak yalnızlığın asaletiyle ezanı dindirmeyeceğiz, vatanı böldürtmeyeceğiz, bayrağı indirtmeyeceğiz;dünya dönsede And içtik dönmeyeceğiz, zalime susarsak tarih utansın susmayacağız, zalimle, hainle, şerle kavgadan kaçmayacağız kaçarsak albızlar alsın, yıkılırsak, kaçarsak, titretsek; gök gitsin kızıl çıksın Alnı ak başı dik cevval yürekler Bizimle; dilde fikirde ilde bir olan iri olan diri olan Serdengeçtilerle, şehitler ve gazilerin yolunda emin adımlarla  yürüyerek, Bayrağı en göndere dikeceğiz. Edirne’den Kars’a Jüpiter’den Mars’a Hak yol İslam yazacağız. Diye seslendi.
Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Talas ve Çukurova Üniversitesinden Doç.Dr. Hakkı Çiftçi açıklamalarından sonra programa katılan sanatçılardan Medeni Karataş, Gül Ahmet Yiğit, Tugay Kocakaya ve Muzaffer Gök misafirlere birbirinden güzel eserleriyle seslendiler.
Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref Kocakaya, Kırıkhan’da yapılan etkinlikle alakalı gazetemize yaptığı açıklamasında, “Bizler Büyük bir aileyiz, kültürümüzü unutturmamak için mücadele edip yeni yüzyıla maneviyatımızdan bir şey kaybetmeden çağın gereğine ayak uydurup birlik ve beraberlik adına yapılan hizmetlerde elimizi taşın altına koyup gelecek nesillere donanımlı bir nesil bırakmak istiyoruz.” Dedi.
Teşekkürler Kırıkhan diye belirten Kocakaya, Kırıkhan'da gerçekleştirdiğimiz Yörük Türkmen Avşar kardeşlik buluşması muhteşem bir organizasyonla tamamlandı  diye belirterek, “Birçok siyasi parti temsilcilerinde katılım sağladığı toplantımıza Hatay milletvekilleri yoğun ilgi gösterirken salonumuzu tıklım tıklım hınca hınç dolduran kardeşlerimize canı gönülden teşekkür ediyoruz. Birlik beraberlik için çıkmış olduğumuz bu kutlu yolda bizleri yalnız bırakmayan Dünya Avşarlar Derneği bilim kurulu başkanı sayın Prof. Dr. Mustafa Talas hocama sayın Doç. Dr.Hakkı çiftçi hocama ve Onur konuğumuz Mete Uğur ağabeyimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu kutlu yolda üniversitemizin salonunu açarak bizleri onure eden rektörümüze katkıları dolayısıyla Kırıkhan Belediye başkanımıza katılım sağlayan bütün dernek başkanlarıma ve bu kutlu yolda özverili bir çalışma ortaya koyan tertip heyeti başkanımız sayın Süleyman Çolak başkanıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum.” Diye belirtti.
Başkan Kocakaya, açıklamasının devamında “Uzak yollardan gelip de bu kutlu davada bizleri yalnız bırakmayan Kayseri'den Ankara'dan, Adana'dan Osmaniye'den Gaziantep'ten Hatay merkezden Maraş'tan gelip bizleri onura eden kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Birbirinden güzel eserler ile Gül Ahmet Yiğit aşık Medeni Karataş aşık Tugay Kocakaya ve Kırıkhan’lı sanatçımız Galip özdemir'e muhteşem eserleri dolayısıyla teşekkür ediyoruz.
Bu kadar teşekkürden sonra mutlak suretle salonumuzu hınca hınç dolu olması nedeniyle içeri giremeyip dışarıda kalan kardeşlerimizden özür diliyoruz. İnşallah yaz sezonunda bütün kardeşlerimizin katılım sağılacağı organizasyonlarımızı açık alanda yapıp akrabalık bağlarımızın tekrardan alevlenmesi kardeşlik bağlarımızın güçlenmesi devlet ebet müddet düsturu ile çalışan kardeşlerimizin kenetlenmesi için çalışmalarımızın devamını getireceğiz.
Bu güzellikleri yaşatan Kırıkhan’lı hemşerilerimize kardeşlerimize tekrar tekrar teşekkür ediyorum iyi ki varsınız” diye ifade etti. Haber Salih Bozdoğan
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum